Dragon boys and girls win Warren County Track Meet at Sheffield; Kulka, Rosenberg set records

On what was most likely this spring’s best day for track and field, the Warren boys and girls each took first in the team standings at Thursday’s Warren County Track Meet at Sheffield High School.

The Warren boys racked up 123 team points to finish ahead of Youngsville (56), Eisenhower (42), and Sheffield (39). The order was the same on the girls’ side with the Lady Dragons (115.5) topping Youngsville (76), Eisenhower (47.5), and Sheffield (21.5).

The Dragon boys went home with a pair of meet records as well courtesy of Kyle Kulka and Tanner Rosenberg. Kulka topped Khalil Slaughter’s mark in the long jump with a distance of 21-6 3/4 and Rosenberg ran a 50.50 in the 400 to break the record set by Mike Cradduck by .04 seconds.

Rosenberg led a Warren sweep in the 800-meter run ahead of teammates Alec Colosimo and Dan Jenkins in addition to his role in the Dragons’ 4-by-400 relay win along with Kulka, who also took first in the 200.

“I’m just proud of the kids,” said Dragons’ coach Steve Norris. “It was a hot day and everyone ran well on all four teams.”

Ryan Shattuck – winner of the meet’s Outstanding Male Track Award – ran his personal best of 41.8 seconds in the 300 hurdles to finish ahead of teammate Nick Willetts, who became a first-time district qualifier with a time of 44.5 seconds.

Shattuck won the 110 hurdles as well and ran a leg of Warren’s winning 4-by-400 relay. Ryan Gorgacz was a winner in the 100 and 4-by-100 relay, and Blake Ristau took first in the mile run.

Nathan Wilcox swept the field events for the Youngsville boys, winning the javelin (149-9), shot put (45-6), and discus (120-6) en route to being named the Most Outstanding Male Field Athlete.

Sheffield’s Adam Higby cleared 6-2 in the high jump to edge teammate Jake Johnson before going on to win the triple jump with a distance of 40-9.

In the only track event not won by Warren, Eisenhower’s Devin VanGuilder held off a push from Youngsville’s Tanner Burns to win the 3200 in 11:24.2.

The Lady Dragons were nearly as dominant with nine first-place finishes.

Casey Kulka was part of two winning relays in addition to a win in the 200 and a tie for first with teammate Ashley Barker in the 100. For her efforts, Kulka was given the Outstanding Female Track Award.

Other first-place finishes for the Lady Dragons included Lindsay Onuffer in the 100 hurdles, Valerie Latimer in the 400, Nikki Atkins in shot, Claudia Olson in discus, Katlyn Adams in long jump, and Tori Paris in high jump.

Youngsville’s Brooke Messinger had three first place finishes, winning the 1600 and 3200 in addition to running a leg of the first-place 4-by-800 relay.

Lydia Swartzbaugh, Mallory Eastman, and Leigh Fehlman picked up wins for the Lady Eagles in the triple jump, 300 hurdles, and 800-meter run, respectively. Sam Anthony took second in shot and third in discus to earn Outstanding Female Field Athlete.

“Overall it was a pretty good day,” said Youngsville coach John Victor. “We won a few events; we were shooting for the team title, but we just didn’t match up with (Warren’s) depth.”

Jen Isenberg’s toss of 111-6 in the javelin narrowly beat the throw of D.J. Hahn from Warren to give the Sheffield girls a win in their first year hosting the meet.

Despite no first-place finishes, the Eisenhower girls “did very well,” according to coach Mike Logue.

“In the 300 hurdles, Sidney Wallin was second and qualified for districts and Sabrina Long was fourth, and that was the best performance of the year by both of them,” he said. “The 400 relay team and 1600 relay team both lowered their times in pretty exciting races there.”

Freshman Tiffany Work was third in the 100 and third in the high jump behind teammate Emily McJunkin. Julia Bauer had a second-place finish for the Lady Knights in the 1600.

The meet put a close to the regular season for Warren, which will send athletes to the District 10 Class AAA meet Wednesday at Harbor Creek. Sheffield is at the Northern Tier Meet on Friday afternoon, while the Eagles and Knights finish out their Region 4 schedules against each other Monday at Eisenhower High School.

Boys

Warren 123

Youngsville 56

Eisenhower 42

Sheffield 39

3200 relay: 1. Warren 9:17.9

110 hurdles: 1. Shattuck (W) 16.0, 2. Lange (E), 3. Lalwani (Y)

100M: 1. Gorgacz (W) 11.5, 2. Marlow (S), 3. Engstrom (Y)

1600M: 1. Ristau (W) 4:53.2. 2. VanGuilder (E), 3. Burns (Y)

400M: 1. Rosenberg (W) 50.5, 2. Buchanan (E), 3. Jenkins (W)

400 relay: 1. Warren 46.0

300 hurdles: 1. Shattuck (W) 41.8, 2. Lalwani (Y), 3. Willetts (W)

800M: 1. Rosenberg (W) 2:11.2, 2. Colosimo (W), 3. Jenkins (W)

200M: 1. Kulka (W) 23.8, 2. Marlow (S), 3. Fox (Y)

3200M: 1. VanGuilder (E) 11:24.2, 2. Burns (Y), 3. McMillen (E)

1600 relay: 1. Warren 3:37.1

Javelin: 1. Wilcox (Y) 149’9″, 2. Labesky (W), 3. Hoffner (Y)

Shot: 1. Wilcox (Y) 45’6″, 2. Stewart (W), 3. Labesky (W)

Discus: 1. Wilcox (Y) 120’6″, 2. Stewart (W), 3. Straight (W)

Long jump: 1. Kulka (W) 21’6.75″, 2. Gorgacz (W), 3. Nowacki (W)

High jump: 1. Higby (S) 6’2″, 2. Johnson (S), 3. Bubbenmoyer (Y)

Triple jump: 1. Higby (S) 40’9″, 2. Nowacki (W), 3. Gedz (W)

Girls

Warren 115.5

Youngsville 76

Eisenhower 47.5

Sheffield 21.5

3200 relay: 1. Youngsville 11:07.2

100 hurdles: 1. Onuffer (W) 17.3, 2. Lasecki (W), 3. Eastman (Y)

100M: T1. Kulka (W), Barker (W) 13.4, 3. Work (E)

1600M: 1. Messinger (Y) 5:55.5, 2. Bauer (E), 3. Merenick (W)

400M: 1. Latimer (W) 1:05.5, 2. Adams (W), 3. Swartzbaugh (Y)

300 hurdles: 1. Eastman (Y) 51.7, 2. Wallin (E), 3. Lasecki (W)

800M: 1. Fehlman (Y) 2:41.8, 2. Tichenor (W), 3. McCluskey (Y)

200M: 1. Kulka (W) 28.4, 2. Adams (W), T3. Lindstrom (Y), Stanko (E)

3200M: 1. Messinger (Y) 13.32.8, 2. Olsen (Y), 3. Lemmon (W)

1600 relay: 1. Warren 4:37.5

Javelin: 1. Isenberg (S) 111’6″, 2. Hahn (W), 3. Olson (W)

Shot: 1. Atkins (W) 33’2.5″, 2. Anthony (Y), 3. Fritz (S)

Discus: 1. Olson (W) 98’11.5″, 2. Atkins (W), 3. Anthony (Y)

Long jump: 1. Adams (W) 14’11”, 2. Chapman (E), 3. Leichtenberger (S)

High jump: 1. Paris (W) 4’10”, 2. McJunkin (E), 3. Work (E)

Triple jump: 1. Swartzbaugh (Y) 31’2.5″, 2. Barker (W), 3. Vile (S)