WAHS’ Gearhart named second-team all-star

Warren swimmer Logan Gearhart can add Region 3 All-Star honors to an already impressive senior season in the pool.

Gearhart was the second-team pick in the 200-yard freestyle, an event in which he broke the Warren Area High School record twice this year, posting a time of 1:46.72 at districts. The senior topped Adrian Shodi’s 2007 mark with a time of 2:01.37 at the Warren YMCA to hold the school’s 200-meter free record as well.

This season also saw Gearhart break the school record in the 100-meter backstroke – set by Brian Collins in 2006 – with a time of 1:02.44. If individual records weren’t enough, he teamed up with fellow seniors Bennett Steber and Cameron Daniels as well as sophomore Clark Eason to set a new mark in the 400-meter freestyle in 3:49.80.

Gearhart, Steber, and Daniels teamed with Brad Walters last season to break the WAHS record in the 200-meter medley relay.

No other Dragons were named to the all-region teams, which were based on a poll of the region coaches.

Region 3-champion Cathedral Prep dominated the boys list with eight of the 12 first-team selections. McDowell’s Jonathan Ekas was named the Region Swimmer/Diver of the Year.

On the girls side, McDowell and Villa Maria accounted for 19 of the 24 all-star spots. Region Swimmer/Diver of the Year honors went to Molly Phillips of Mercyhurst Prep.

Here is the complete list of Region 3 boys and girls all-stars:

Boys

Region 3

First team

200 medley relay – Cathedral Prep: Daniel Bauman (11), Rex Riley (10), Reid Morrison (11), Tom Squeglia (10)

200 free – Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep 11

200 IM – Jonathan Ekas, McDowell 12

50 free – Zach Miller, Cathedral Prep 12

100 butterfly – Reid Morrison, Cathedral Prep 11

100 free – Zach Miller, Cathedral Prep 12

500 free – Norman Stark, Cathedral Prep 11

200 free relay – McDowell: Jonathan Ekas (12), Evan Wujcik (12), Stephen Marn (10), Jack Mahoney (10)

100 backstroke – Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep 11

100 breaststroke – Rex Riley, Cathedral Prep 10

400 free relay – Cathedral Prep: Reid Morrison (11), Tom Squeglia (10), Rex Riley (10), Zach Miller (12)

Diving – Francis Kloecker, Cathedral Prep 12

Second team

200 medley relay – McDowell: Jonathan Ekas (12), Evan Wujcik (12), Jacob Ekas (12), Jack Mahoney (10)

200 free – Logan Gearhart, Warren 12

200 IM – Rex Riley, Cathedral Prep 10

50 free – Reid Morrison, Cathedral Prep 11

100 butterfly – Steven Owens, McDowell 10

100 free – Jack Mahoney, McDowell 10

500 free – Carey Behm, McDowell 11

200 free relay – Cathedral Prep: Tom Squeglia (10), Scott Garich (12), Joe Marin (12), Zach Miller (12)

100 backstroke – Jonathan Ekas, McDowell 12

100 breaststroke – J.J. Mackowski, Mercyhurst Prep 12

400 free relay – McDowell: Stephen Marn (10), Jake Jones (11), Steven Owens (10), Jack Mahoney (10)

Diving – Ian Siggins, McDowell 10

Region champion – Cathedral Prep

Region swimmer/diver of the year – Jonathan Ekas, McDowell

Girls

Region 3

First team

200 medley relay – Villa Maria: Kathleen Lynch (9), Payton Taylor (11), Abby Quinn (12), Abby Fessler (12)

200 free – Kathleen Lynch, Villa Maria 9

200 IM – Mary Wassel, McDowell 11

50 free – Jessica Cauley, McDowell 11

100 butterfly – Molly Phillips, Mercyhurst Prep 11

100 free – Molly Phillips, Mercyhurst Prep 11

500 free – Mary Wassell, McDowell 11

200 free relay – McDowell: Isabelle Vieira (11), Mary Wassell (11), Jenna DiPlacido (11), Jessica Cauley (11)

100 backstroke – Kathleen Lynch, Villa Maria 9

100 breaststroke – Jessica Cauley, McDowell 11

400 free relay – McDowell: Isabelle Vieira (11), Abby Spicher (11), Mary Wassell (11), Jessica Cauley (11)

Diving – Ivory Snyder, McDowell 10

Second team

200 medley relay – McDowell: Melanie Franz (9), Leah Perkins (9), Sofia Viebranz (11), Kayla Stephenson (9)

200 free – Abigail Spicher, McDowell 11

200 IM – Abby Quinn, Villa Maria 12

50 free – Mackenzie Webber, Meadville 12

100 butterfly – Heather Sternby, Meadville 12

100 free – Isabelle Vieira, McDowell 11

500 free – Abby Spicher, McDowell 11

200 free relay – Villa Maria: Kelly Fehr (10), Julian Kreidinger (9), Jayne Reichel (10), Abby Fessler (12)

100 backstroke – Mackenzie Webber, Meadville 12

100 breaststroke – Emma Springer, McDowell 11

400 free relay – Villa Maria: Jayne Reichel (10), Abby Quinn (12), Abby Fessler (12), Kathleen Lynch (12)

Diving – Madison Miller, Villa Maria 11

Region champion – McDowell

Region swimmer/diver of the year – Molly Phillips, Mercyhurst Prep