DISTRICT 9/10 BASKETBALL PLAYOFFS 2/22/14

District 9 basketball playoffs

Boys

Class A

First Round

Wednesday

(6) Ridgway 58, (11) Clarion 32

(9) Venango Catholic 73, (8) North Clarion 68

Thursday

(7) DuBois Central Catholic 62, (10) Union 57

Quarterfinals

Friday, Feb. 21

At Brookville High School

(1) Elk County 47, (9) Venango Catholic 39

At Kane High School

(4) Johnsonburg 79, (5) Coudersport 47

At Clarion High School

(2) Clarion-Limestone 68, (7) DuBois CC 64

At St. Marys High School

(6) Ridgway 47, (3) Cameron County 21

Class AA

Quarterfinals

Wednesday

(5) Keystone 41, (4) Cranberry 40

Thursday

(6) Brookville 53, (3) Curwensville 51

(2) Karns City 44, (7) Kane 43

Semifinals

To be announced

(1) Redbank Valley vs. (5) Keystone, TBA

(6) Brookville vs. (2) Karns City, TBA

Class AAA

(2) Punxsutawney vs. (1) Clearfield, TBA

Girls

Class A

First round

Wednesday

(8) Smethport 48, (9) Brockway 35

(7) Keystone 75, (10) Cameron County 22

Quarterfinals

Friday, Feb. 21

At St. Marys High School

(1) Port Allegany 66, (8) Smethport 31

At Brookville High School

(4) Clarion 67, (5) Elk County 40

At Kane High School

(7) Keystone 46, (2) Coudersport 27

At Clarion High School

(3) Venango Catholic 58, (6) DuBois CC 40

Class AA

Quarterfinals

Wednesday

(3) Clarion-Limestone 50, (6) Cranberry 38

Thursday

(7) Kane 52, (2) Curwensville 45

(1) Karns City 57, (8) Brookville 23

(5) Redbank Valley 47, (4) Moniteau 42

Semifinals

To be announced

(3) Clarion-Limestone vs. (7) Kane, TBA

(1) Karns City vs. (5) Redbank Valley, TBA

District 10 basketball playoffs

Boys

Class A (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Friday

At Meadville High School

Eisenhower 56, Rocky Grove 44

Erie First 56, Commodore Perry 37

Byes: Cochranton (19-3), Kennedy Catholic (13-8)

Semifinals

Feb. 25

Sites, times to be determined

Cochranton vs. Eisenhower

Kennedy Catholic vs. Erie First

Third-place game

Feb. 28

Championship

Feb. 28

Class AA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Thursday

At Edinboro’s McComb Fieldhouse

Fairview 61, Wilmington 55

At Meadville High School

Reynolds 47, Seneca 43

At Mercyhurst University

Mercyhurst Prep 59, Mercer 42

At Slippery Rock’s Morrow Field House

West Middlesex 75, Cambridge Springs 53

Semifinals

Feb. 25

Third-place game

Feb. 28

Championship

Feb. 28

Class AAA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Thursday

At Slippery Rock’s Morrow Field House

Farrell 63, Girard 60 OT

At Edinboro’s McComb Fieldhouse

Strong Vincent 50, Hickory 40

At Meadville High School

Oil City 44, General McLane 37

At Mercyhurst University

East 65, Grove City 55

Semifinals

Feb. 25

Third-place game

Feb. 28

Championship

Feb. 28

Class AAAA (1 PIAA spot)

Semifinal

Saturday

At the Hammermill Center

McDowell (19-3) vs. Central Tech (12-9), 6 p.m.

Championship

Site, time, date to be determined

Cathedral Prep (14-7) vs. McDowell-Central Tech winner

PIAA subregional

Site, time, date to be determined

DuBois (11-10) vs. District 10 champion

Girls

Class A (2 PIAA spots)

Quarterfinals

Saturday

At Oil City High School

Farrell (7-15) vs. Youngsville (7-14), 1 p.m.

Rocky Grove (12-9) vs. Reynolds (7-14), 2:30 p.m.

Byes: Kennedy Catholic (19-2), Cochranton (17-4)

Semifinals

Wednesday

Sites, times to be determined

Kennedy Catholic vs. Farrell-Youngsville winner

Cochranton vs. Rocky Grove-Reynolds winner

Championship

March 1

Class AA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Saturday

At Fairview High School

General McLane (18-3) vs. Cambridge Springs (14-7), 2:30 p.m.

At Kennedy Catholic High School

Sharon (15-7) vs. Seneca (16-6), 2:30 p.m.

At Fairview High School

Girard (16-5) vs. Wilmington (15-7), 4 p.m.

At Kennedy Catholic High School

Mercer (16-5) vs. Fairview (12-9), 1 p.m.

Semifinals

Feb. 26

Third-place game

March 1

Championship

March 1

Class AAA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Saturday

At Kennedy Catholic High School

Hickory (22-0) vs. Conneaut (18-3), 5:30 p.m.

At Gannon’s Hammermill Center

Mercyhurst Prep (17-5) vs. Franklin (14-8), 3 p.m.

At Kennedy Catholic High School

Slippery Rock (16-4) vs. Harbor Creek (15-7), 4 p.m.

At Fairview High School

Villa Maria (18-2) vs. Grove City (12-10), 1 p.m.

Class AAAA (1 PIAA spot)

Championship

Saturday

At Gannon’s Hammermill Center

McDowell (14-6) vs. Central Tech (12-10), 4:30 p.m.

PIAA subregional

Site, time, date to be determined

DuBois (4-18) vs. McDowell-Central Tech winner