DISTRICT 10 BASKETBALL PLAYOFFS 2/21/14

District 10 basketball playoffs

Boys

Class A (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Friday

At Meadville High School

Eisenhower (13-8) vs. Rocky Grove (8-13), 6:30 p.m.

Erie First (13-8) vs. Commodore Perry (11-10), 8 p.m.

Byes: Cochranton (19-3), Kennedy Catholic (13-8)

Semifinals

Feb. 25

Sites, times to be determined

Cochranton vs. Eisenhower-Rocky Grove winner

Kennedy Catholic vs. Commodore Perry-Erie First winner

Third-place, Championship games

Feb. 28

Class AA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Thursday

At Edinboro’s McComb Fieldhouse

Fairview 61, Wilmington 55

At Meadville High School

Reynolds 47, Seneca 43

At Mercyhurst University

Mercyhurst Prep 59, Mercer 42

At Slippery Rock’s Morrow Field House

West Middlesex 75, Cambridge Springs 53

Semifinals

Feb. 25

Third-place, Championship games

Feb. 28

Class AAA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Thursday

At Slippery Rock’s Morrow Field House

Farrell 63, Girard 60 OT

At Edinboro’s McComb Fieldhouse

Strong Vincent 50, Hickory 40

At Meadville High School

Oil City 44, General McLane 37

At Mercyhurst University

East 65, Grove City 55

Semifinals

Feb. 25

Third-place, Championship games

Feb. 28

Class AAAA (1 PIAA spot)

Semifinal

Saturday

At the Hammermill Center

McDowell (19-3) vs. Central Tech (12-9), 6 p.m.

Championship

Site, time, date to be determined

Cathedral Prep (14-7) vs. McDowell-Central Tech winner

PIAA subregional

Site, time, date to be determined

DuBois (11-10) vs. District 10 champion

Girls

Class A (2 PIAA spots)

Quarterfinals

Saturday

At Oil City High School

Farrell (7-15) vs. Youngsville (7-14), 1 p.m.

Rocky Grove (12-9) vs. Reynolds (7-14), 2:30 p.m.

Byes: Kennedy Catholic (19-2), Cochranton (17-4)

Semifinals

Wednesday

Sites, times to be determined

Kennedy Catholic vs. Farrell-Youngsville winner

Cochranton vs. Rocky Grove-Reynolds winner

Championship

March 1

Class AA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Saturday

At Fairview High School

General McLane (18-3) vs. Cambridge Springs (14-7), 2:30 p.m.

At Kennedy Catholic High School

Sharon (15-7) vs. Seneca (16-6), 2:30 p.m.

At Fairview High School

Girard (16-5) vs. Wilmington (15-7), 4 p.m.

At Kennedy Catholic High School

Mercer (16-5) vs. Fairview (12-9), 1 p.m.

Semifinals

Feb. 26

Third-place, Championship games

March 1

Class AAA (3 PIAA spots)

Quarterfinals

Saturday

At Kennedy Catholic High School

Hickory (22-0) vs. Conneaut (18-3), 5:30 p.m.

At Gannon’s Hammermill Center

Mercyhurst Prep (17-5) vs. Franklin (14-8), 3 p.m.

At Kennedy Catholic High School

Slippery Rock (16-4) vs. Harbor Creek (15-7), 4 p.m.

At Fairview High School

Villa Maria (18-2) vs. Grove City (12-10), 1 p.m.

Class AAAA (1 PIAA spot)

Championship

Saturday

At Gannon’s Hammermill Center

McDowell (14-6) vs. Central Tech (12-10), 4:30 p.m.

PIAA subregional

Site, time, date to be determined

DuBois (4-18) vs. McDowell-Central Tech winner