SWIMMING: Warren routs: Dragons sweep East, Vincent

ERIE – After sweeping Central Tech at home on Monday, Warren’s swim teams traveled to Central Tech on Thursday – but to sweep East and Strong Vincent.

The meet got moved from East High School, but it didn’t slow Warren’s sense of direction.

The Dragon boys swept every event in a 137-20 win over East, and defeated Strong Vincent, 116-50. The Lady Dragons swam past Vincent, 105-63, and defeated East by forfeit, with out any East girls swimming.

Here are the top three Warren finishers in each result:

Warren boys 137, East 20

200 medley relay: 1. S. McGuinness Steber, Gearhart, Eason, 1:51.96

20 free: 1. Daniels, 2:01.11, 2. Olsen, 3. Cecco

200 IM: 1. Gearhart, 2:10.42, 2. S. McGuinness, 3. Pierson

50 free: 1. Eason 24.53, 2. Willetts, 3. Bauer

100 fly: 1. McAvoy (no time reported), 2. Latshaw, 3. R. McGuinness

100 free: 1. Daniels, 52.57, 2. Liu, 3. Auzou

500 free: 1. Olson (no time reported), 2. Cecco, 3. R. McGuinness

200 free relay: 1. Eason, Steber, Gearhart, Daniels, 1:38.83, 2. Donovan, Laih, Pierson, Kylander

100 back: 1. Gearhart 58.70, 2. S. McGuinness

100 breast: 1. Steber 1:06.69, 2. Kylander

400 free relay: 1. Eason, Kylander, Steber, Daniels 4:08.19, 2. Willetts, Laih, Sherrard, McAvoy

Warren boys 116, Strong Vincent 50

200 medley:1. S. McGuinness Steber, Gearhart, Eason, 1:51.96

200 free: 1. Daniels, 2:01.11, 2. Olson

200 IM: 1. Gearhart, 2:10.42, 3. McGuinness

50 free: 1. Eason, 24.53, 3. Willetts

100 fly: 2. McAvoy

100 free: 1. Daniels, 52.57, 2. Liu

500 free: 2. Olson, 3. Cecco

200 free relay: 1. Eason, Steber, Gearhart, Daniels, 1:38.83

100 back: 1. Gearhart, 58.70, 2. S. McGuinness

100 breast: 1. Steber, 1:06.69, 2. Kylander

400 free relay: 1. Eason, Kylander, Steber, Daniels 4:08.19

Warren girls 105, Strong Vincent 63

200 medley relay: 1. Smith, Falvo, Fehlman, Latimer 2:06.31

200 free: 1. Grinnen 2:20.23. 2, Waterfield

200 IM: McCollough, 2:40.38 3. Tichenor

50 free: 1. Latimer 27.96

100 fly: 1. Fehlman 1:12.65, 3. Olson

100 free: 1. Latimer 59.78, 3. Beyer

500 free: 1. Smith, 5:57.92, 2. Hampson

200 free relay: 2. Kuzminski, McCollough, Tichenor, Latimer

100 back: 1. Smith 1:07.02

100 breast: 2. Falvo, 3. McCollough

400 free relay: 1. Sedon, Smith, Grinnen, Fehlman, 4:20.34