Sports Briefly: 01/10/14

Jr. high mat

Here are the junior high wrestling results from Eisenhower’s match with Seneca Wednesday night:

Josh Farmer (S) p. Nate Hole (E), 1:55

Garrett Head (E) md. Mickeal McCurdy (S), 11-2

Alex Barnett (E) md. Rowan O’Sullivan (S), 14-0

Shane Watkins (S) p. Sam Holt (E)

Elijah Lauffenburger (E) p. Hudson Watkins (S), 0:33

Josh Farmer (S) p. Parker Watson (E), 1:06

Alex Barnett (E) d. Mickael McCurdy (S), 7-1

Garrett Head (E) p. Rowan O’Sullivan (S), 2:36

Shane Watkins (S) p. Willy Hoffman (E), 1:02

RC racing

Here are the Riverside Raceway radio control race results from Wednesday, January 8, 2014:

SLASH STOCK OVAL: 1. Garrett Allen, 67 Laps, 2. Kevin Allen, 64 Laps, 3. Charlie Morris, 61 Laps, 4. Jeff Frailey, 60 Laps, 5. Clark Thomas, 58 Laps, 6. Jamie McMillen, 62 Laps, 7. Ron Leofsky, 58 Laps, 8. Rod McMillen, 58 Laps, 9. Tony Batiste, 56 Laps, 10. Cody Leofsky, 54 Laps, 11. Ron Thomas, 56 Laps, 12. Dave Snyder, 50 Laps, 13. Mark McMillen, 50 Laps, 14. Steven Thomas, 25 Laps, 15. Jessie McMillen, 7 Laps, 16. Derek Lipinski, 45 Laps, 17. Emily Wonderly, 42 Laps, 18. Joe Hensley, 37 Laps, 19. Sam Snyder, 29 Laps

NOSTALGIA SPEC BRUSHED OVAL: 1. Tim DiPenti, 87 Laps, 2. Jeff Hoffman, 87 Laps, 3. Mark Johnson, 76 Laps, 4. Jeff Frailey, 76 Laps, 5. Ron Thomas, 81 Laps, 6. Mitchell Hoffman, 81 Laps, 7. Clark Thomas, 79 Laps, 8. Lou Dussia, 71 Laps, 9. Donald Claypool, 82 Laps, 10. Jilly Johnson, 73 Laps, 11. Zeke Olsen, 18 Laps

LATE MODEL BRUSHLESS OVAL: 1. Garrett Allen, 93 Laps, 2. Jeff Hoffman, 92 Laps, 3. Tim DiPenti, 91 Laps, 4. Mitchell Hoffman, 90 Laps, 5. Tim Hoffman, 85 Laps, 6. Bill Stitzinger, 84 Laps, 7. Tyler Hoffman, 75 Laps

Wrestlers ranked

Warren’s D.J. Fehlman, Garrett Smead, Dan Henry, Jacob Engstrom, Cody Gunn, Derek Reagle, and Alex Streich were named in Rob Coleman’s most recent District 10 Class AAA wrestling rankings. Fehlman is the top ranked wrestler at 132, Streich is third at 220, Reagle is third at 195, Smead is fourth at 160, Henry is fourth at 170, Gunn is fourth at 182, and Engstrom is fourth at 113. Fehlman is also currently ranked first in the Northwest Region Class AAA field.

Varsity slate

Here is the varsity slate of action for county teams for Friday, Jan. 10, through Saturday, Jan. 11:

FRIDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Eisenhower at Youngsville, 6 p.m.

Sheffield at Brockway, 6 p.m.

Girls Basketball: Brockway at Sheffield, 6 p.m.

Youngsville at Cochranton, 6 p.m.

Wrestling: Titusville at Warren, 6 p.m.

Sheffield, Eisenhower at Falconer Tournament

SATURDAY’S SCHEDULE

Girls Basketball: Central Tech at Warren, 6 p.m.

Wrestling: Sheffield, Eisenhower at Falconer Tournament