Sports Briefly 11/26/13

Winter trap

The Penn York Winter Trap League met at the Pine Grove Sportsmen’s Club on Sunday, Nov. 24. It was a true wintry day as 153 shooters competed. Sugar Grove was high club for the week and is also in the lead year to date. Kalbfus is in second place, followed by Brokenstraw.

Ryan Bush was the high sub junior (41) and Luke Gray was the high junior (49). Tiffany Decker and Cindy Cable (46) tied for high lady. Dave Straight was the high vet and Dave Kingsley the high senior vet, each dropping only one target. Ralph Challingsworth was the high super senior vet with a 47.

Next week’s shoot will be at the Randolph Rod and Gun Club.

Sugar Grove (329): Rick Espin 48, Jon Shelton 48, Colton Black 48, Ethan Black 47, Gary Casler 46, Kirk Decker 46, Scott Currie 46

Pine Grove (327): William Gross 48, Mark Cecco 48, Scott Carter 47, Cindy Cable 46, Dean Spiridon 46, George Powley 46, Eric Cecco 46

Kalbfus (323): Luke Gray 49, Michael McDunn 47, Jack Kostkas 46, Herky Smith 46, Ray Nordin 45, Brody Carl 45, Bob Gregerson 45

Brokenstraw (322): Robbin Weaver 48, Dale Johnson 47, Alex Johnson 47, Archie Hollabaugh 46, Rick Woodcock 45, Curt Hollabaugh 45, Ron Gustafson 44

Celoron (321): Dave Kingsley 49, Vern Brown 47, Kevin Sturzenbecker 46, Howard Lindstrom 45, Shane Lindstrom 45, Stephanie Tutmaher 45, Jeana Lindstrom 44

Busti (319): Dave Straight 49, Dick Starks 47, Clyde Knapp 46, Jim Kestler 46, Tiffany Decker 46, Dean Johnson 43, George Kirin 42

Kane (309): Ralph Challingsworth 47, Glenn Smith 45, Ed Sleeman 44, Tom Jones 44, Marty Grove 43, Lee Dunkle 43, Joe Miller 43

Randolph (308): Kim Milford 47, Andrew Hvizdzak 47, Bill Congdon 45, Rex Slocum 45, Jacob Grimm 43, Rob Simcick 41, Cliff Rumsey 40

Carroll (286): John Foster 45, Paul Prentice 45, Ron Feidler 41, Marty Nelson 41, Adam Prentice 39, Charlie Abramo 38, Mike Mackey 37

Warren wrestling

The Warren wrestling boosters will meet at 6 p.m., Tuesday, in the Warren Area High School cafeteria.

YMCA swim

Here are the Warren Dolphins’ results from their YMCA swim meet vs. Oil City last Saturday at the Warren County YMCA:

Girls

8 & Under

100 medley relay: 1. Warren (Eliza Brook, Laura Striker, Kirsten Johnson, Sara Sokolski) 2:04.52

50 freestyle: 2. Madeline Walker 1:22.14, 3. Katie Krogler 1:23.56

25 backstroke: 2. Eliza Brook 27.23, 3. Kylee Bidwell 29.75, 4. Laura Striker 36.40

25 breaststroke: 1. Madeline Walker J43.59, 2. Laura Striker J43.34, 3. Samantha Caudill 43.91

25 freestyle: 2. Sara Sokolski 26.11, 3. Samantha Caudill 32.03, 4. Katie Krogler 36.42

25 butterfly: 1. Kirsten Johnson 25.78, 2. Eliza Brook 33.36

100 IM: Kirsten Johnson 2:02.19

100 freestyle relay: 1. Warren (Samantha Caudill, Katie Krogler, Madeline Walker, Kylee Bidwell) 2:16.20

Age 9-10

50 backstroke: 1. Sophie Olson 46.39, 2. Sydney Cronmiller 48.58, 5. Ellie Irwin 1:02.58

200 medley relay: 2. Warren (Elisabeth Smith, Lauren Walker, Rylie Yeager, Sydney Cronmiller) 3:35.88

100 freestyle: 1. Madison Kramer 1:18.54

100 backstroke: 1. Sophie Olson 1:37.25, 2. Paige Johnson 1:38.11, 5. Elisabeth Smith 1:54.35

50 breaststroke: 1. Rylie Yeager 50.51, 3. Katie Beyer 57.15

50 freestyle: 1. Seebe Proper 40.21, 4. Ellie Irwin 55.93

100 butterfly: 1. Madison Kramer 1:38.07, 2. Sydney Cronmiller 1:57.97, 3. Elisabeth Smith 2:12.87

100 IM: 2. Rylie Yeager 1:43.08, 3. Katie Beyer 1:43.94

200 freestyle relay: 1. Warren (Sophie Olson, Katie Beyer, Paige Johnson, Madison Kramer) 2:36.64

Age 11-12

50 backstroke: 1. Lilly Darling 55.55, 2. Caitlin Strassburg 55.84

200 medley relay: 1. Warren (Sarah Nugent, Alyssa Brook, Lindsay Finch, Gabrielle Hahn) 2:47.67

100 freestyle: 1. Jordan Sitler 1:28.70, 2. Cara Anderson 1:29.13, 3. Destiny Nelson 1:45.59

100 backstroke: 1. Sarah Nugent 1:36.38, 2. Jordan Sitler 1:49.63, 3. Meghan Peterson 1:58.05

50 breaststroke: 1. Lindsay Finch 50.86, 2. Naomi Hahn 55.09, Lynnanne Hammersley 59.58, Zoey Reynolds 1:11.73

50 freestyle: 1. Alyssa Brook 34.17, 2. Gabrielle Hahn 35.30, 3. Kylee Hennessy 44.88

100 butterfly: 1. Sarah Nugent 1:53.34, 2. Gabrielle Hahn 2:09.12

200 IM: 1. Alyssa Brook 3:16.41, 2. Lindsay Finch 3:37.89, 3. Cara Anderson 4:00.30

200 freestyle relay: 1. Warren (Jordan Sitler, Kylee Hennessy, Naomi Hahn, Cara Anderson) 2:52.70, 2. Warren (Destiny Nelson, Seth Conarro, Gareth Smith, Stephen Ashbaugh) 3:20.87

Age 13-14

400 freestyle: 1. Sabrina Johnson 5:47.16, 2. Taige Honhart 6:10.39, 3. Meg Beyer 6:38.29

200 medley relay: 1. Warren (Gabby Hahn, Oakleigh Gilbert, Liza Buerkle, Sabrina Johnson) 2:39.84

100 freestyle: 1. Oakleigh Gilbert 1:15.29, 2. Abby Eaton 1:24.78, 3. Natalie Peterson 1:37.05

200 backstroke: 1. Gabby Hahn 3:14.28, 2. Oakleigh Gilbert 3:19.59

100 breaststroke: 1. Taige Honhart 1:45.35, 2. Gabby Hahn 1:47.01

50 freestyle: 1. Liza Buerkle 36.49, 2. Natalie Peterson 43.98

200 IM: 1. Sabrina Johnson 3:02.86, 2. Abby Eaton 3:39.55

200 freestyle relay: 1. Warren (Taige Honhart, Abby Eaton, Natalie Peterson, Meg Beyer) 2:14.31

Age 15-18

500 freestyle: 1. Elin Smith 5:17.14

200 medley relay: 1. Warren (Ashley Morrison, Samara Steber, Savannah Tichenor, Elin Smith) 2:26.26

100 freestyle: 2. Samara Steber 1:12.58

200 backstroke: 1. Lilya Renner 3:35.98

100 breaststroke: 1. Savannah Tichenor 1:41.05

50 freestyle: 1. Savannah Tichenor 33.09, 2. Lilya Renner 36.57

200 IM: 1. Ashley Morrison 3:04.63

200 freestyle relay: 1. Warren (Elin Smith, Lilya Renner, Samara Steber, Ashley Morrison) 2:34.58

Boys

8 & Under

50 freestyle: 2. Hugh Harrison 47.22

25 backstroke: 1. Hugh Harrison 23.50

25 freestyle: 2. Hugh Harrison 20.16

Age 9-10

50 backstroke: 1. Kohle Lyon 1:06.30, 2. Ben Kilduff, 1:07.34, 3. Carter Anderson 1:09.66

200 medley relay: 1. Warren (Max Harrison, Logan Johnson, Derek Hahn, Landon Moore) 3:22.35

100 freestyle: 1. Carter Anderson 1:31.83, 2. Landon Moore 2:00.54

100 backstroke: 1. Landon Moore 1:49.06, 2. Max Harrison 2:08.32

50 breaststroke: 1. Logan Johnson 55.77, 2. Max Harrison 1:03.07

50 freestyle: 1. Will Sokolski 44.24, 2. Kohle Lyon 54.13, 3. Ben Kilduff 59.58

100 butterfly: 1. Derek Hahn 1:53.78, 2. Will Sokolski 2:36.43

100 IM: 1. Logan Johnson 1:42.69, 2. Derek Hahn 1:43.04

200 freestyle relay: 1. Warren (Ben Kilduff, Kohle Lyon, Carter Anderson, Will Sokolski) 3:41.83

Age 11-12

50 backstroke: 1. Cade Johnson 43.53, 2. Seth Conarro 53.51, 3. Gareth Smith 53.91

100 freestyle: 1. Cade Johnson 1:23.27, 2. Benjamin Hampson 1:24.50, 3. Hunter Smith 1:36.53

100 backstroke: 1. Gareth Smith 1:56.80

50 breaststroke: 1. Hunter Smith 49.65, 2. Seth Conarro 59.15

50 freestyle: 1. Benjamin Hampson 38.05

100 butterfly: 1. Andrew Beyer 1:37.69

200 IM: 1. Andrew Beyer 3:10.28, 2. Stephen Ashbaugh 3:37.89

Age 15-18

400 freestyle: 1. Bob McAvoy 5:47.67, 2. Keith Ruzich 6:13.03

100 freestyle: 1. Bob McAvoy 1:09.28

100 breaststroke: 1. Bob McAvoy 1:29.44

50 freestyle: 1. Keith Ruzich 37.24