DISTRICT 9/10 FOOTBALL PLAYOFFS

District 10 football standings

Region 1 (A, AAA)

Region Overall

Lakeview (A) 5-1 9-1

West Middlesex (A) 4-2 6-4

Mercer (A) 4-2 8-2

Sharpsville (A) 3-3 6-4

Conneaut (AAA) 3-3 7-3

Farrell (A) 2-4 4-5

Kennedy Catholic (A) 0-6 0-10

Region 2 (A)

Region Overall

Eisenhower 7-0 7-3

Cambridge Springs 6-1 8-2

Cochranton 5-2 6-3

Maplewood 3-4 5-5

Mercyhurst Prep 3-4 3-7

Iroquois 3-4 3-9

Union City 1-6 1-9

Youngsville 0-7 0-9

Region 3 (AA)

Region Overall

Greenville 7-0 10-0

Hickory 6-1 8-1

Grove City 4-3 5-4

Sharon 5-2 6-4

Wilmington 3-4 5-4

Reynolds 2-5 4-6

Titusville 1-6 1-9

Saegertown 0-7 0-10

Region 4 (AA)

Region Overall

Northwestern 6-1 8-2

Fort LeBoeuf 5-2 7-3

Fairview 4-3 6-3

Girard 6-1 8-2

North East 3-4 5-5

Corry 2-5 3-7

Seneca 2-5 3-7

Harbor Creek 0-7 1-9

Region 5 (AAA, AAAA)

Region Overall

Slippery Rock (AAA) 6-0 10-0

DuBois (AAAA) 4-2 6-4

Oil City (AAA) 4-2 6-4

Warren (AAA) 3-3 7-3

Meadville (AAA) 2-4 3-7

Franklin (AAA) 1-5 2-8

Bradford (AAA) 1-5 2-7

Region 6 (AAA, AAAA)

Region Overall

Cathedral Prep (AAA) 5-0 10-0

General McLane (AAA) 3-2 7-3

McDowell (AAAA) 4-1 5-5

Strong Vincent (AAA) 2-3 2-8

Central Tech (AAA) 1-4 3-7

East (AAA) 0-5 0-10

District 10 football playoffs

Class A

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

Lakeview vs. Maplewood, Wilmington High School, 7 p.m.

Cambridge Springs vs. Mercer, Erie Veterans Stadium, 7 p.m.

Eisenhower vs. Sharpsville, Corry Area High School, 7 p.m.

West Middlesex vs. Cochranton, Hickory High School, 7 p.m.

Class AA

Quarterfinals

Saturday, Nov. 9

Grenville vs. Fairview, Slippery Rock University, 7 p.m.

Girard vs. Sharon, Erie Veterans Stadium, 1 p.m.

Northwestern vs. Grove City, Erie Veterans Stadium, 7 p.m.

Hickory vs. Fort LeBoeuf, Slippery Rock University, 1 p.m.

Class AAA

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

General McLane vs. Warren, Edinboro University, 7 p.m.

Oil City vs. Conneaut, Franklin High School, 7 p.m.

Byes: Cathedral Prep, Slippery Rock

Semifinals

Nov. 15

Slippery Rock vs. General McLane-Warren winner, Slippery Rock University

Cathedral Prep vs. Oil City-Conneaut winner, Erie Veterans Stadium

Class AAAA

PIAA District 8-10 subregional

Friday, Nov. 15

McDowell vs. Allderdice, Cupples Stadium, 7 p.m.

District 9 AML North standings

Conference Overall

Sheffield (A) 4-1 5-5

Smethport (A) 4-1 5-4

Otto-Eldred (A) 2-3 4-6

Coudersport (A) 2-3 4-5

Port Allegany (A) 2-3 3-6

Cameron County (A) 1-4 3-7

District 9 AML South standings

Conference Overall

Kane (AA) 4-0 10-0

Curwensville (A) 3-1 8-1

Ridgway (A) 2-2 5-5

Brockway (A) 1-3 5-4

Elk County Catholic (A) 0-4 0-9

District 9 football playoffs

(with seeding)

Class A

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

(8) Union at (1) Clarion, 7 p.m.

(7) Sheffield at (2) Curwensville, 7 p.m.

(6) Ridgway at (3) Redbank Valley, 7 p.m.

(5) Smethport at (4) Brockway, 7 p.m.

Class AA

Semifinals

Friday, Nov. 8

(4) Brookville at (1) Kane, 7 p.m.

(3) St. Marys at (2) Karns City, 7 p.m.