HIGH SCHOOL 11/7/13

District 10 football standings

Region 1 (A, AAA)

Region Overall

Lakeview (A) 5-1 9-1

West Middlesex (A) 4-2 6-4

Mercer (A) 4-2 8-2

Sharpsville (A) 3-3 6-4

Conneaut (AAA) 3-3 7-3

Farrell (A) 2-4 4-5

Kennedy Catholic (A) 0-6 0-10

Region 2 (A)

Region Overall

Eisenhower 7-0 7-3

Cambridge Springs 6-1 8-2

Cochranton 5-2 6-3

Maplewood 3-4 5-5

Mercyhurst Prep 3-4 3-7

Iroquois 3-4 3-9

Union City 1-6 1-9

Youngsville 0-7 0-9

Region 3 (AA)

Region Overall

Greenville 7-0 10-0

Hickory 6-1 8-1

Grove City 4-3 5-4

Sharon 5-2 6-4

Wilmington 3-4 5-4

Reynolds 2-5 4-6

Titusville 1-6 1-9

Saegertown 0-7 0-10

Region 4 (AA)

Region Overall

Northwestern 6-1 8-2

Fort LeBoeuf 5-2 7-3

Fairview 4-3 6-3

Girard 6-1 8-2

North East 3-4 5-5

Corry 2-5 3-7

Seneca 2-5 3-7

Harbor Creek 0-7 1-9

Region 5 (AAA, AAAA)

Region Overall

Slippery Rock (AAA) 6-0 10-0

DuBois (AAAA) 4-2 6-4

Oil City (AAA) 4-2 6-4

Warren (AAA) 3-3 7-3

Meadville (AAA) 2-4 3-7

Franklin (AAA) 1-5 2-8

Bradford (AAA) 1-5 2-7

Region 6 (AAA, AAAA)

Region Overall

Cathedral Prep (AAA) 5-0 10-0

General McLane (AAA) 3-2 7-3

McDowell (AAAA) 4-1 5-5

Strong Vincent (AAA) 2-3 2-8

Central Tech (AAA) 1-4 3-7

East (AAA) 0-5 0-10

Friday, November 1

Region 5

Slippery Rock 47, DuBois 28

Oil City 35, Franklin 7

Region 6

Cathedral Prep 62, General McLane 7

Non-region

Sharpsville 19, Sharon 6

Greenville 37, Harbor Creek 8

Corry 55, Union City 20

Northwestern 50, Mercyhurst Prep 7

Fort LeBoeuf 47, East 14

Lakeview 60, Iroquois 0

North East 28, Strong Vincent 14

Conneaut 46, Meadville 26

Girard 55, Saegertown 13

Mercer 32, Reynolds 28

Cameron County 35, Eisenhower 27

West Middlesex 14, Seneca 6

Cambridge Springs 40, Union-Rimersburg 20

Warren 38, Titusville 21

Saturday, November 2

Region 6

McDowell 17, Central Tech 6

Non-region

Maplewood 25, Kennedy Catholic 12

Bye: Bradford, Cochranton, Fairview, Farrell, Grove City, Hickory, Wilmington, Youngsville

District 10 football playoffs

Class A

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

Lakeview vs. Maplewood, Wilmington High School, 7 p.m.

Cambridge Springs vs. Mercer, Erie Veterans Stadium, 7 p.m.

Eisenhower vs. Sharpsville, Corry Area High School, 7 p.m.

West Middlesex vs. Cochranton, Hickory High School, 7 p.m.

Class AA

Quarterfinals

Saturday, Nov. 9

Grenville vs. Fairview, Slippery Rock University, 7 p.m.

Girard vs. Sharon, Erie Veterans Stadium, 1 p.m.

Northwestern vs. Grove City, Erie Veterans Stadium, 7 p.m.

Hickory vs. Fort LeBoeuf, Slippery Rock University, 1 p.m.

Class AAA

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

General McLane vs. Warren, Edinboro University, 7 p.m.

Oil City vs. Conneaut, Franklin High School, 7 p.m.

Byes: Cathedral Prep, Slippery Rock

Semifinals

Nov. 15

Slippery Rock vs. General McLane-Warren winner, Slippery Rock University

Cathedral Prep vs. Oil City-Conneaut winner, Erie Veterans Stadium

Class AAAA

PIAA District 8-10 subregional

Friday, Nov. 15

McDowell vs. Allderdice, Cupples Stadium, 7 p.m.

District 9 AML North standings

Conference Overall

Sheffield (A) 4-1 5-5

Smethport (A) 4-1 5-4

Otto-Eldred (A) 2-3 4-6

Coudersport (A) 2-3 4-5

Port Allegany (A) 2-3 3-6

Cameron County (A) 1-4 3-7

District 9 AML South standings

Conference Overall

Kane (AA) 4-0 10-0

Curwensville (A) 3-1 8-1

Ridgway (A) 2-2 5-5

Brockway (A) 1-3 5-4

Elk County Catholic (A) 0-4 0-9

Friday’s games

AML Title Game

Kane 36, Sheffield 6

District 9 Class AAA Title Game

Clearfield 51, Bradford 7

KSAC Crossover (does not count in conference standings)

Clarion 56, Brookville 13

Non-Conference games

Cameron County 35, Eisenhower 27

Brockway 41, Moniteau 12

Ridgway 13, St. Joseph’s Catholic Academy 0

Karns City 52, Marion Center 14

Northern Bedford 28, Punxsutawney 14

St. Marys 54, Bellefonte 24

Cambridge Springs 40, Union 20

Shade 20, A-C Valley 7

Penns Manor 35, Keystone 8

Otto-Eldred 42, Cowanesque Valley 13

District 9 football playoffs

(with seeding)

Class A

Quarterfinals

Friday, Nov. 8

(8) Union at (1) Clarion, 7 p.m.

(7) Sheffield at (2) Curwensville, 7 p.m.

(6) Ridgway at (3) Redbank Valley, 7 p.m.

(5) Smethport at (4) Brockway, 7 p.m.

Class AA

Semifinals

Friday, Nov. 8

(4) Brookville at (1) Kane, 7 p.m.

(3) St. Marys at (2) Karns City, 7 p.m.

Tuesday’s PIAA playoff soccer scores

(District 10)

Boys soccer

Class A

Mercyhurst Prep 3, Seton-La Salle 2

Class AA

Harbor Creek 2, South Park 1

West Allegheny 6, Warren 0

Class AAA

Upper St. Clair 9, McDowell 0

Girls soccer

Class A

Wilmington 2, Sewickley Academy 1, OT

Class AA

Hickory 1, Moon 0

Saturday’s PIAA soccer playoffs

Class A boys quarterfinal

At Neshannock High School

Mercyhurst Prep vs. Sewickley Academy, 2 p.m.

Class AA boys quarterfinal

At North Allegheny High School

Harbor Creek vs. Bedford, 2 p.m.

Class A girls quarterfinal

At North Allegheny High School

Wilmington vs. Greensburg Central Catholic, noon

Class AA girls quarterfinal

At Neshannock High School

Hickory vs. Central Valley, noon

Tuesday’s PIAA girls volleyball scores

Class A

Cochranton def Neshannock 25-8, 25-8, 25-20

Class AA

Conneaut def Knoch 25-23, 25-12, 25-22

Fort LeBoeuf def Bradford 25-19, 25-13, 23-25, 25-11

Class AAA

Norwin def McDowell 25-23, 25-20, 25-18

Saturday’s PIAA girls volleyball matches

Class A

At Oil City High School

Clarion vs. Cochranton, noon

Class AA

At Slippery Rock High School

Conneaut vs. Indiana, 1 p.m.

At Oil City High School

Fort LeBoeuf vs. Freeport, 2 p.m.