Sports Briefly 11/2/13

YMCA gymnastics

The Warren YMCA Powerhouse Gymnastics team traveled to Titusville on October 26 and 27 or an invitational.

Individual event first-place awards went to Emily See, Ellie Yeager, Delaney Alcorn, Hanna Shattuck, Hailey Peterson, Kendra Noe, and Seneca Bennett.

Level 2

Age 6

All -Around: 1. Ellie Yeager 32.45

Vault: 1. Ellie Yeager 9.3

Beam: 2. Ellie Yeager 6.5

Bars: 1. Ellie Yeager 8.2

Floor: 1. Ellie Yeager 8.45

Level 2

Age 7

All-Around: 7. Layla Weese 29.35 9. Elena Brocklehurst 29.25

Vault: Layla Weese 8.3 Elena Brocklehurst 8.0

Beam: layla Weese 7.1 Elena Brocklehurst 7.25

Bars: layla Weese 6.6 Elena Brocklehurst 6.9

Floor: Layla Weese 7.35 Elena Brocklehurst 7.1

Level 2

Ages 10-12

All-Around: 3. Alicia Garrett 34.5

Vault: 4. Alicia Garrett 9.1 .

Beam: 6. Alicia Garrett 8.3

Bars: 4. Alicia Garrett 8.4

Floor: 3. Alicia Garrett 8.7

Level 3

Age 6-7

All- Around: 2. Hailey Peterson 30.15 3. Kendra Noe 30.4 4. Lindsay Madigan 29.35 8. Patyon Frank 28.8

Vault: 2. Kendra Noe 9.3

Beam: 1. Hailey Peterson 7.7 3. Lindsay Madigan 6.5 5.Payton Frank 6.4

Bars: 2. Kendra Noe 6.9 3. Lindsay Madigan 6.4 4. Hailey Peterson 6.3 5. Payton Frank 6.3

Floor: 1. Kendra Noe 8.4 5. Hailey Peterson 8.05

Level 3

Age 8

All-Around: 4.Sienna Winkle

Vault: 4. Sienna Winkle 8.8

Beam: 4. Sienna Winkle 5.5

Bars: 3. Sienna Winkle 6.6

Level 3

Age 9

All- Around: 7. Nura Weese 31.25 8. Isabel Wortman 31.2 11. Morgan Poole 30.4

Beam:4. Nura Weese 7.6 6. Isabel Wortman

Bars: 6. Isabel Wortman 7.3 7. Morgan Poole 7.2

Level 3

Age 10

All-Around: 10. Jayna Baldensperger 30.8 14. Katylen Kestle 30.3 18. Kaelah Knupp 28.85

Vault: 5.Jaelyn Mohney 9.1 8. . Katylen Kestle 9.0 10. Jayna Baldensperger 8.9

Beam :4. Kaelah Knupp 7.8

Bars: 7. Jayna Baldensperger 7.4

Floor: 6. Jayna Baldensperger 8.4

Level 3

Age 11

All-Around: 1. Hannah Shattuck 33.15

Vault: 2. Hannah Shattuck 9.35

Beam: 1. Hannah Shattuck 7.6

Floor: 1. Hannah Shattuck 9.2

Level 4

Age 8&9

All-Around: 9. Lauren Anderson 23.5

Beam: 6. Lauren Anderson 6.7

Level 4

Age 10

All-Around: 3. Lennon Dailey 29.3 6. Lea Seekins 26.45

Vault: 2. Lea Seekins 8.0

Bars: 2. Lennon Dailey7.0

Level 4

Ages 11

All-Around: 11. Madison Mohney

Level 4

Age 13-15

All-Around: 2. Aniela Gesing 27.55

Vault: 2. Aniela Gesing 7.8

Beam: 3. Aniela Gesing 7.05

Floor: 2. Aniela Gesing 8.45

Level 5

Ages 10-11

All-Around:3. Serena Clark 30.20

Beam: 2. Serena Clarke 7.25

Bars: 2. Serena Clarke 6.7

Floor: 2. Serena Clarke 8.45

Level 5

Age 12-15

All-Around: 3. Rivera Bennett 28.0

Beam: 3. Rivera Bennett 6.3

Bars: 1. Seneca Bennett 6.8

Floor: 3. Rivera Bennett 7.0

Level 6

Ages 10-12

All-Around: 1. Delaney Alcorn 32.3 2. Katie Madigan 32.1 5. Hanna Taylor 30.4

Vault: 1. Emily See 8.8 2. Delaney Alcorn 8.7 3. Katie Madigan 8.4

Beam: 2. Hanna Taylor 8.1 3. Emily See 7.8 4. Delaney Alcorn 7.6 5. Katie Madigan 7.5

Bars: 1. Delaney Alcorn 2. Emily See 7.7 5. Katie Madigan 7.2

Floor: 1. Katie Madigan 9.0 2. Hanna Taylor 8.6 4. Delaney Alcorn 7.8

Level 8

Age 16-17

All-Around: 5. Mackenzie Schott 26.7

Vault: 3. Mackenzie Schott 7.8

Varsity slate

Here are the county varsity sports teams, athletes scheduled for Saturday, Nov. 2:

SATURDAY’S SCHEDULE

Cross country: Youngsville’s Brooke Messinger and Eisenhower’s Devin VanGuilder, PIAA Class A Cross Country Championships, Hershey, 9:30 a.m. and 11:45 a.m., respectively.

Boys soccer: Warren vs. Harbor Creek, District 10 Class AA championship, General McLane High School (Linden Field), 4 p.m.