Sports Briefly 10/14/13

Kinzua soccer

Kinzua Yeager defeated Meadville, 3-2, in U12 Kinzua Soccer Club action on Sunday. Jessica Susz scored her first goal of the season,Madison Mahoney scored her second goal of the season and Sawyer Mahoney scored the game-winner with less than two minutes to play.

Alex Ferry, Olivia English and Shawn Duckett were standouts on defense, and Ethan Massa made several key saves in the second half to preserve the win.

Varsity slate

Here are the varsity slate of games for county teams from Monday, Oct. 14, through Saturday, Oct. 19:

MONDAY’S SCHEDULE

Volleyball: Sheffield at Brockway, 6 p.m.

Boys Soccer: Ike at Seneca, 4 p.m.

TUESDAY’S SCHEDULE

Volleyball: Warren at Titusville, 6 p.m.

Kane at Sheffield, 6 p.m.

Eisenhower at Union City, 6 p.m.

Youngsville at Maplewood, 6 p.m.

Girls Soccer: Eisenhower at North East

WEDNESDAY’S SCHEDULE

Boys Soccer: Corry at Warren, 6 p.m.

North East at Eisenhower, 4 p.m.

Boys Golf: Warren’s Andrew Gignac at PIAA West Region Class AAA, Tom’s Run, Blairsville

THURSDAY’S SCHEDULE

Girls Soccer: Bradford at Warren, 6 p.m.

Eisenhower at Iroquois

Volleyball: Franklin at Warren, 6 p.m.

Eisenhower at Youngsville, 6 p.m.

Elk County at Sheffield, 6 p.m.

FRIDAY’S SCHEDULE

Football: Warren at DuBois, 7 p.m.

Union City at Eisenhower, 7 p.m.

Youngsville at Cochranton, 7 p.m.

SATURDAY’S SCHEDULE

Football: Smethport at Sheffield, 1:30 p.m.

Girls Soccer: Villa Maria at Warren, 10 a.m.

Smethport at Eisenhower, noon

Boys Soccer: Smethport at Eisenhower, 10 a.m.

Cross Country: Warren, Eisenhower, Youngsville at Region 4 Meet, Warren County Fairgrounds

Volleyball: Warren at Elk County Tournament, 9 a.m.

Half-marathon

Joe Campbell and Elizabeth Beardsley were the overall male and female winners, respectively, of the Warren County YMCA SuperKwik Challenge Half-Marathon on Saturday. Here are the results, by division, with overall finish in parenthesis:

Men’s results

Overall winner: Joe Campbell 1:23.04 (1)

19-29: Chris Lightfield 1:25.45 (2), Ryan Furman 1:44.11 (20), Jack Shaver 1:51.54 (38), Matthew Wozniak 1:53.15 (40), Edward Turfitt 1:55.26 (50), Kurtis Swartz 1:55.27 (51), Chris Becker 2:17.57 (87), Mitchell Straight 2:41.16 (107)

30-39: Daryn Vinson 1:34.24 (9), Kevin Vinson 1:35.50 (11), Jacob DuVall 1:38.42 (14), Jared Boehm 1:47.23 (28), Shannon Yeager 1:47.52 (31), Jeff Moore 2:09.05 (71), Sean Close 2:09.47 (73), Richard Lindell 2:10.11 (74), Chris Cole 2:31.00 (99)

40-49: Jeff McVay 1:28.39 (4), Chris Coulston 1:29.33 (5), Derek Harrison 1:34.15 (8), Daniel Brooks 1:36.32 (13), Mike Collins 1:39.13 (15), Joseph Sienkiewicz 1:43.44 (19), Steve Stoddard 1:54.40 (42), James Collins 1:55.20 (47), Dave Smith 1:55.21 (48), Bill Baumann 2:13.28 (80), Sean Kittell 2:17.48 (86), Chad Decker 2:18.18 (90), Mark Myers 2:32.51 (101)

50-59: Patrick Lynam 1:28.34 (3), John Willis 1:29.55 (6), Michael Schmidt 1:35.52 (12), Ron Martin 1:42.44 (16), Tom Grant 1:43.29 (17), Ken Huey 1:44.57 (23), Ted Williams 1:44.59 (24), Greg Pierson 1:45.29 (25), Dan Weder 1:51.34 (34), Terry McAndrew 1:51.39 (35), Mark Rossman 1:51.47 (37), Jeff Shaw 1:53.23 (41), Richard Morton 1:54.41 (43), Brian Furman 1:55.22 (49), David Terrill 2:02.25 (58), Jeffrey Guild 2:05.19 (69), Rich Nuhfer 2:09.08 (72), Kevin Conner 2:37.26 (104)

60-69: Niaz Ahmed 1:55.16 (46), Robert Gabreski 1:55.51 (53), John Tate 2:02.32 (60), Mark Ash 2:11.24 (75), Larry VanCise 2:21.04 (92), Edward Movinsky 4:45.00 (110)

70+: Donald Siefers 2:03.28 (64), Ron Murphy 2:04.07 (65), Lucius Bugbee 2:22.36 (93), Brian McIntosh 2:24.21 (95)

Women’s results

Overall Winner: Elizabeth Beardsley 1:31.03 (7)

19-29: Brianna Dombrosky 1:47.16 (27), Elizabeth Tipton 1:55.10 (44), Lisa Wood 2:00.00 (55), Lindsey Berg 2:14.37 (84), Deborah Garth 2:17.59 (88), Rachel English 2:28.04 (97), Amy Corbran 2:34.16 (103), Chelsey Straight 2:41.16 (105), Chelsea Whitmire 2:41.16 (106)

30-39: Heather Alexander 1:43.35 (18), Jody Gardner 1:46.06 (26), Mary Dinger 1:47.40 (29), Kris Sowa 1:47.59 (32), Lori Hahn 1:48.19 (33), Carrie Guiher 1:51.45 (36), Kelly Newton 1:52.49 (39), Kimberly Olsen 1:55.12 (45), Dawn Moore 2:00.19 (56), Amber Georgakis 2:02.14 (57), Lori Hornburg 2:02.36 (61), Lacey Zelinski 2:02.43 (63), Antoinetta Lindell 2:08.44 (70), Megan Kupchella 2:11.25 (76), Coty Croker 2:13.25 (78), Lacy Yaegle 2:18.18 (89), Crystal VanGorder 2:28.38 (97), Jennifer Wilkins 3:14.05 (108)

40-49: Christie Keglovits 1:34.44 (10), Pam Morton 1:44.30 (21), Mary Schardt 1:47.51 (30), Liz Bugbee 1:55.39 (52), Lydia Samuelson 1:58.56 (54), Bonnie Siefers 2:02.30 (59), Tammy Bimber 2:04.56 (66), Darlynda Miktuk 2:05.14 (67), Lois Heffner 2:05.16 (68), Tammy Baumann 2:13.26 (79), Jennifer Wilcox 2:13.30 (81), Tina Roberts 2:13.53 (82), Lisa Arzner 2:14.10 (83), Tammy Stoddard 2:16.31 (85), Melissa Myers 2:20.05 (91), Christine Smith 2:27.12 (96), Emily Onuffer 2:31.02 (100), Bernadette Sweet 4:45.00 (109)

50-59: Diane Kling 1:44.47 (22), Margaret Murphy 2:02.38 (62), Annie Schuster 2:13.10 (77), Stacey Curry 2:23.35 (94)