CROSS COUNTRY: Lady Eagles get cross country win; VanGuilder wins boys race for Ike

The Youngsville girls outran Harbor Creek, 16-47, during a tri-meet match-up with Harbor Creek and North East Tuesday at the Warren County Fairgrounds. Brook Messinger led the girls with a third-place finish.

The boys fell to North East, 49-15, and Harbor Creek, 43-17. Tanner Burns gave Youngsville a finisher in the top 10 with a time of 18:59, landing him in 10th place. Bobby Bower wasn’t far behind, finishing with a time of 20:20 and starting a floodgate of Youngsville runners.

Despite a win against Harbor Creek, the girls fell to North East, with all but two top-10 finishers from North East. Messinger’s 20:41 time was followed by Leigh Fehlman’s 22:27 and Piper Olsen’s 22:45.

Youngsville welcomes Oil City on Thursday at home for their final meet before the Region 4 meet next month.

Boys

North East 15, Youngsville 49

Harbor Creek 17, Youngsville 43

North East 18, Harbor Creek 41

Results (top 10 plus Youngsville runners): 1. Gary Olson (NE) 16:35, 2. Jacob Fuhrman (NE) 17:54, 3. Noah Mandel (HC) 18:05, 4. Tyler Stetson (NE) 18:10, 5. Ryan Anderson (NE) 18:28, 6. Dylan Bemiss (NE) 18:35, 7. Wade Grover (HC) 18:46, 8. Nathan Vogel (HC) 18:51, 9. Jacob Watts (NE) 18:57, 10. Tanner Burns (Y) 18:59, Bobby Bower (Y) 18:59, Collin Lehnen (Y) 20:39, Chester Ciukaj (Y) 20:44, Zach Ishman (Y) 20:58, Nathan Carr (Y) 22:20, Collin Alekson (Y) 22:20, Jeremy Lyon (Y) 22:20.

Girls

North East 18, Youngsville 45

Youngsville 16, Harbor Creek 47

North East 15, Harbor Creek 50

Results (top 10 plus Youngsville runners): 1. Emma Verdonik (NE) 18:44, 2. Kate McIntosh (NE) 19:57, 3. Brooke Messinger (Y) 20:41, 4. Joelle Klein (NE) 20:46, 5. Macy Putman (NE) 20:50, 6. Casey McIntosh (NE) 21:25, 7. Megan Martin (NE) 22:14, 8. Morgan Ramsey (NE) 22:23, 9. Leigh Fehlman (Y) 22:27, 10. Nicole Snyder (NE) 22:30, Piper Olsen (Y) 22:45, Lydia Swatzbaugh (Y) 24:05, Hannah Morris (Y) 25:05, Kimmie Lindstrom (Y) 25:07, Leah McCluskey (Y) 25:08, Mallory Eastman (Y) 25:50, Tiffany Haney (Y) 35:56.

Ike swept

Despite Eisenhower going 0-2, senior Devin VanGuilder won a tri-meet with Seneca and Union City at Eisenhower High School.

VanGuilder won the 3.1-mile race by 11 seconds in 17:43, but the Knights’ next-best finish was 14th out of 22 runners.

“It was a good way for (Devin) to finish up on his home course with a win,” said Eisenhower coach Darlene Beach, whose Knights’ closest defeat was 31-25 against Union City.

Julia Bauer led the Lady Knights with their lone top 10 finish – sixth in 22:18.

“We had a close one with Seneca,” said Beach, “and Grace Thompson (15th) keeps bringing her time down.”

Boys

Seneca 20, Eisenhower 43

Union City 25, Eisenhower 31

Seneca 18, Union City 41

Individuals (22): 1. Devin VanGuilder (E) 17:43, 2. Phoenix Myers (S) 17:54, 3. Paris Enterline (S) 18:17, 4. Donovan Myers (S) 18:36, 5. Corey Navolny (S) 18:37, 6. Aaron Taylor (U) 18:38, 7. Daniel Gardiner (U) 18:45, 8. Drake Burgess (U) 18:54, 9. Adam Hanes (S) 19:07, 10. Simon DeAngelo (S) 19:17; Knights- 14. Ben Morrison 20:48, 15. Tim Lange 20:56, 16. Jacob McCool 21:16, 17. Derek Lasecki 22:16, 18. Jason Morine 22:26

Girls

Union City 17, Eisenhower 46

Seneca 25, Eisenhower 30

Union City 23, Seneca 36

Individuals (19): 1. Kelsey Leasure (S) 20:43, 2. Alyssa Boyd (U) 20:53, 3. Ashley Keefer (U) 22:01, 4. Sabrina Kosnik (U) 22:04, 5. Marissa Mountford (S) 22:10, 6. Julia Bauer (E) 22:18, 7. Eve Gardner (U) 22:44, 8. Kaitlin Brace (S) 22:50, 9. Olivia Trauner (U) 23:15; Knights-13. Kate Daugharthy 25:04, 13. Lacey Stanko 25:04, 15. Grace Thompson 25:49, 17. Hannah Bortz 27:32, 19. Emily Rutsky 46:59

Warren swept

WATERFORD – Warren’s boys and girls cross country teams were each 0-2 in a tri-meet with Corry at Waterford.

“Overall, it was a great day. We had some athletes hit their fastest time so far this season,” said Warren coach Julia Dustin. “It is nice to see the athletes continue to get faster and stronger in their races. There were four guys under 20 minutes for the first time this season, which is a big accomplishment.”

Blake Ristau led Warren with a third-place finish at 18 minutes.

Anna Falvo was second for Warren’s girls at 22:20, and Deanna Hahn fourth at 23:10.

Boys: 1.Curtis Royek (c) 17:25, 2. Jake Leholsky (fl) 17:55, 3. Blake Ristau (w) 18:00, 4. Brad Pier (fl) 18:11, 5. Dennis Whiteley (c) 18:35, 6. Jacob Perry (c) 18:41, 7. Ryan Conely (fl) 18:48, 8. Caleb Knapp (c) 19:04, 9. James Goodsel (c) 19:08, 10. George McGuire (fl) 19:09

Rest of Warren: Sean McGuinness (19:15), Mark Reiff (19:32), Brandon Neilson (19:43), Christian Olson (20:48), James Sturdevant (20:59), Seth Johnson (21:07), Reed Swanson (21:13)

Girls: 1. Brie Sutherland (c) 21:22, 2. Anna Falvo (w) 22:20, 3. Emily Dingfelder (c) 22:47, 4. Deanna Hahn (w) 23:10, 5. Amanda Fielding (c) 23:27, 6. Kacey Bengel (fl) 23:29, 7. Taylor Blanton (c) 23:37, 8. Kaity McCray (c) 23:38, 9. Cassandra Lenner (c) 23:38, 10. Kessli Hall (c) 24:16

Rest of Warren: Brittany Massa 27:28 and Alyssa Cumberland 28:44