Football standings/scores

District 10 football standings

Region 1 (A, AAA)

Region Overall

Mercer (A) 3-0 4-0

West Middlesex (A) 2-0 3-1

Sharpsville (A) 2-1 3-1

Lakeview (A) 1-1 3-1

Farrell (A) 1-1 3-1

Conneaut (AAA) 0-3 1-3

Kennedy Catholic (A) 0-3 0-4

Region 2 (A)

Region Overall

Cambridge Springs 3-0 4-0

Eisenhower 3-0 3-1

Cochranton 2-1 3-1

Maplewood 2-1 2-2

Iroquois 1-2 1-3

Mercyhurst Prep 1-2 1-3

Union City 0-3 0-4

Youngsville 0-3 0-4

Region 3 (AA)

Region Overall

Greenville 3-0 4-0

Grove City 2-1 3-1

Sharon 2-1 2-2

Hickory 2-1 3-1

Reynolds 2-1 3-1

Wilmington 1-2 2-2

Saegertown 0-3 0-4

Titusville 0-3 0-4

Region 4 (AA)

Region Overall

Northwestern 3-0 4-0

Fort LeBoeuf 3-0 3-1

Fairview 2-1 3-1

North East 2-1 2-2

Girard 2-1 2-2

Harbor Creek 0-3 1-3

Corry 0-3 0-4

Seneca 0-3 0-4

Region 5 (AAA, AAAA)

Region Overall

Warren (AAA) 2-0 4-0

Slippery Rock (AAA) 2-0 4-0

Oil City (AAA) 2-0 3-1

DuBois (AAAA) 1-1 2-2

Franklin (AAA) 0-1 1-3

Meadville (AAA) 0-2 1-3

Bradford (AAA) 0-3 1-3

Region 6 (AAA, AAAA)

Region Overall

Cathedral Prep (AAA) 1-0 4-0

McDowell (AAAA) 1-0 2-1

Central Tech (AAA) 1-0 1-2

General McLane (AAA) 0-1 3-1

East (AAA) 0-1 0-3

Strong Vincent (AAA) 0-1 0-3

District 9 AML North standings

Conference Overall

Coudersport 1-0 3-1

Sheffield 1-0 2-2

Smethport 1-0 2-2

Cameron County 0-1 1-3

Otto-Eldred 0-1 0-4

Port Allegany 0-1 1-3

District 9 AML South standings

Conference Overall

Kane 1-0 4-0

Ridgway 1-0 2-2

Curwensville 0-0 4-0

Brockway 0-1 3-1

Elk County Catholic 0-1 0-4

Friday District 10 Scores

Region 1

West Middlesex 31, Conneaut 21

Sharpsville 50, Kennedy Catholic 6

Mercer 19, Lakeview 8

Region 2

Cambridge Springs 36, Iroquois 14

Cochranton 42, Union City 22

Eisenhower 29, Mercyhurst Prep 26

Maplewood 39, Youngsville 8

Region 3

Greenville 21, Sharon 16

Hickory 37, Grove City 7

Reynolds 52, Saegertown 7

Wilmington 47, Titusville 0

Region 4

Fairview 34, North East 20

Fort LeBoeuf 20, Corry 10

Girard 50, Seneca 0

Northwestern 35, Harbor Creek 0

Region 5

Oil City 48, DuBois 41

Slippery Rock 62, Bradford 12

Warren 33, Meadville 21

Non-region

General McLane 56, Franklin 7

Farrell 40, Redbank Valley 22

Cathedral Prep 49, St. Francis (N.Y.) 14

Saturday’s District 10 Games

Region 8

East at Strong Vincent (Veterans Stadium), 1 p.m.

Non-region

Central Tech at Fort Hill (Md.), 5:30 p.m.

McDowell at St. Ignatius (Ohio), 7 p.m.

Friday District 9 AML North Games

Sheffield 27, Cameron County 0

Coudersport 35, Port Allegany 16

Smethport 40, Otto-Eldred 34

Friday’s District 9 AML South Games

Ridgway 28, Elk County Catholic 8

Kane 35, Brockway 31

Curwensville 25, St. Joseph’s Catholic Academy 7