County horse show is qualifier for districts

Warren County 4-H members recently participated in their qualifying horse show at the Warren County Fairgrounds. The show was held July 19 and 20 and numerous Warren County youth will be attending the District IX 4-H Horse Show in Harlansburg on September 6-8.

Many dedicated volunteers assisted with the show. Without leaders, volunteers, and active parents the Warren County 4-H program would not be a success. Thank you to the many dedicated volunteers.

The following 4-H members received ribbons in the classes as noted.

Raised Box Keyhole Ponies (14.2 hands and under) – first Morgan Molek, second Marisa Desin, third Leandra DeMarco, fourth Cody Anthony and fifthGage Holmes.

Raised Box Keyhole Horses, Junior Rider – first Alyssa Molek, second Abby Bouchard, third Ava Whiteman and fourth Oakleigh Gilbert.

Raised Box Keyhole Horses, Senior Rider first Skylar Black and second Kirsten Ann Beardsley.

Clover Leaf Barrel Race Ponies (14.2 hands and under) – first Katie Woodin, second Morgan Johnson, third Leandra DeMarco, fourth Savannah Drake and fifth Morgan Molek.

Clover Leaf Barrel Race Horses, Junior Rider – first Ava Whiteman, second Alyssa Molek, third Abby Bouchard, fourth Kassidy Turner and fifth Oakleigh Gilbert.

Clover Leaf Barrel Race Horses, Senior Rider first Skylar Black, second Kate Avenali, third Lois Brown and fourth Kirsten Ann Beardsley.

Pole Bending Ponies (14.2 hands and under) – first Katie Woodin, second Morgan Johnson, third Leandra DeMarco, fourth Savannah Drake and fifth Cayla McMillen.

Pole Bending Horses, Junior Rider – first Alyssa Molek, second Ava Whiteman, third Abby Bouchard and fourth Oakleigh Gilbert.

Pole Bending Horses, Senior Rider first Kate Avenali, second Skylar Black and third Lois M Brown.

Cutback Pony – first Katie Woodin, second Savannah Drake, third Morgan Molek and fourth Marisa Desin.

Cutback Horse – first Skylar Black, second Oakleigh Gilbert and third Abby Bouchard.

Yearling Production first Kayann King.

Western Grooming & Showmanship, Sr. – first Holly Allison, second Tara Sleeman, third Jenna Chase, fourth Dakota Gourley and fifth Alexis Titch.

Western Grooming & Showmanship, Jr. – first Tyler Hultberg, second Brielle Whitney, third Emily Allison, fourth Megan Nyweide and fifth Sandra Richards.

English Grooming & Showmanship, Sr. – first Hunter Reiff-Uplinger, second Stephanie Puckly, third Katelyn Maille and fourth Mollie Marsh.

English Grooming & Showmanship, Jr. – first Greysen Fors, second Madison Uplinger, third Emma Lewis, fourth Katie Downs and fifth Sydni Miller.

Saddle Seat Pleasure, Trotting first Greysen Fors

Western Beginners Walk/Trot Pleasure Horses – first Emily Allison, second Brielle Whitney, third Alexis Titch, fourth Mary Cantrell and fifth Emiley Wheeler.

English Beginners Walk/Trot Pleasure Ponies – first Macey Eyler and second Katie Downs.

English Beginners Walk/Trot Pleasure Horses first Aspen Fors, second Cassie Dalrymple, and third McKenna Mickle.

Saddle Seat Equitation, Junior first Greysen Fors

Western Beginners Walk/Trot Equitation Horse – first Allison, second Brielle Whitney, third Alexis Titch, fourth Dakota Gourley and fifth Mary Cantrell.

English Beginners Walk/Trot Equitation Ponies – first Macey Eyler and second Katie Downs.

English Beginners Walk/Trot Equitation Horses first Fors, second McKenna Mickle,and third Cassie Dalrymple.

Western Horsemanship, Junior – first Megan Nyweide, second Tyler Hultberg and third Sandra Richards.

Western Horsemanship, Senior first Holly Allison, second Tara Sleeman and third Jenna Chase.

Hunter Seat Equitation (on the flat), Senior – first Hunter Reiff-Uplinger, second Stephanie Puckly, third Kathryn Otteni, fourth Katelyn Maille and fifth Mollie Marsh.

Hunter Seat Equitation (on the flat), Junior – first Emma Lewis, second Madison Uplinger and third Sydni Miller.

Open Trail Horses (Senior Rider) – first Hunter Reiff-Uplinger, second Jenna Chase, third Holly Allison, fourth Tara Sleeman and fifth Stephanie Puckly.

Open Trail Horses (Junior Rider) – first Madison Uplinger, second Megan Nyweide and third Sandra Richards.

Open Trail Ponies first Sydni Miller

Obstacle Trail, Minimum Assistance – first Maya Weis

Walk Trot Equitation, Minimum Assistance – first Maya Weis

Low Working Hunter Horses first Hunter Reiff-Uplinger

Low Working Hunter Ponies first Leandra DeMarco

Hunter Hack Ponies first Sydni Miller

Hunter Hack Horses – first Hunter Reiff-Uplinger, second Madison Uplinger and third Stephanie Puckly.

Western Pleasure Horses, Senior Rider – first Tara Sleeman, second Holly Allison and third Jenna Chase.

Western Pleasure Horses, Junior Rider – first Tyler Hultberg, second Megan Nyweide and third Sandra Richards.

Classic Hunter Under Saddle Horses (Senior Rider) – first Stephanie Puckly and second Mollie Marsh

Classic Hunter Under Saddle Horses (Junior Rider) first Madison Uplinger

Breed Type Hunter Under Saddle Horses (Senior Rider) – first Hunter Reiff-Uplinger

Breed Type Hunter Under Saddle Horses (Junior Rider) – first Emma Lewis

Hunter Under Saddle Ponies (over 13.0 hands and not over 14.2 hands) – first Kathryn Otteni, second Katelyn Maille and third Sydni Miller.

Novice Reining first Megan Nyweide

Congratulations to Hunter Reiff-Uplinger for winning the Guiher Memorial award in grooming and showmanship with her horse Dude. The 4-H program is a youth development program of Penn State Cooperative Extension. It is open to all youth between the ages of 8 and 19. For more information contact the Penn State Extension office in Warren County at 563-9388.