Sports Briefly… 07/09/13

Gymnastics results

Three Warren County gymnasts represented the Lakewood Starz at Nationals held in Savannah, Ga., on June 27-29, including Mariette Williams, Emily Goodwill and Morgan Hoffman.

Their results from the event are listed below:

Level 6

Senior Division

All-Around: Mariette Williams 30.35

Vault: Mariette Williams 7.70

Bars: 6. Mariette Williams 8.15

Beam: Mariette Williams 6.85

Floor: Mariette Williams 7.65

Level 7

Senior Division

All-Around: 5. Emily Goodwill 34.025

Vault: Emily Goodwill 8.70

Bars: 2. Emily Goodwill 8.875

Beam: Emily Goodwill 8.20

Floor: Emily Goodwill 8.25

Level 8

Senior Division

All-Around: 8. Morgan Hoffman 34.95

Vault: Morgan Hoffman 8.875

Bars: 2. Morgan Hoffman 8.90

Beam: Morgan Hoffman 8.10

Floor: Morgan Hoffman 9.075

Stateline points

Here are the point standings through Saturday at Stateline Speedway, Busti, N.Y.:

Street Stocks: Brian Crandall, Stockton, Ny 1196, Jason Covey, Clymer, Ny 985, Richard Wojtowicz, Limestone, Ny 957, Mark Thompson, North East, Pa 920, Paul Nelson, Ashville, Ny 720, Chris Withers, Waterford, Pa 627, John Britt, Dunkirk, Ny 581, Elaine Best, Jamestown, Ny 564, Ken Lamp, Erie, Pa 548, Victor Earle Jr., Gifford, Pa 528

Super Late Model: Dick Barton, Ashville, Ny 913, Chris Hackett, Jamestown, Ny 770, Darrell Bossard, Centerville, Pa 711, Scott Gurdak, Bear Lake, Pa 685, Boom Briggs, Bear Lake, Pa 674, Bump Hedman, Sugar Grove, Pa 630, Chad Valone, Jamestown, Ny 614, Rich Gardner, Waterford, Pa 554, Greg Oakes, Franklinville, Ny 524, Chub Frank, Bear Lake, Pa 502

E-Mod: John Woodward Jr., Franklinville, Ny 1299, Leonard Enos, Russell, Pa 1128, Chad Carlson, Lakewood, Ny 1085, Ron Seeley, Youngsville, Pa 827, Justin Carlson, Sherman, Ny 818, Steve Rex, Youngsville, Pa 725, Tony Marotto, Ashville, Ny 666, Brent Rhebergen, Clymer, Ny 664, John Boyd, Waterford, Pa 652, Brian Wilson, Jamestown, Ny 612

Super Sportsman: Dan Nocero Jr., Jamestown, Ny 1119, Jim Kibbe, Clymer, Ny 1075, Ron Burgun, Brocton, Ny 1073, Brent Crandall, North East, Pa 947, Don Mcguire, Harborcreek, Pa 931, Mike Murray, Erie, Pa 885, Joe Karash, Jamestown, Ny 794, Michael Kosinski, Ashville, Ny 793, Tom Kosinski, Lakewood, Ny 730, Mike Kibbe, Findley Lake, Ny 645

Super Challenger: Casey Burch, Kennedy, Ny 1225, Kenneth Hultin, Panama, Ny 979, Travis Darling, Jamestown, Ny 945, Aaron Liberati, Jamestown, Ny 816, Chad Bender, Stockton, Ny 748, Kevin Covell, Sugar Grove, Pa 648, John Kent, Ashville, Ny 594, Butch Fish, Allentown, Ny 540, Preston Matve, Celeron, Ny 520, Stephen Enlow, Panama, Ny 500

Limited Late Models: Ryan Scott, Garland, Pa 1314, Steve Kania, Waterford, Pa 1304, Jake Finnerty, Panama, Ny 1284, Steve Moynihan, Jamestown, Ny 1094, John Cline Jr., Kennedy, Ny 1014, Chad Schauers, Frewsburg, Ny 910, Bill Reeves, Celeron, Ny 793, Nathan Short, Panama, Ny 787, Mike Lozowski, North East, Pa 776, Dustin Eckman, Erie, Pa 729

Crate Late Model: Damian Bidwell, Eldred, Pa 1347, Ryan Scott, Garland, Pa 1278, Bob Dorman, Stockton, Ny 1139, Scott Gurdak, Bear Lake, Pa 1045, Joe Buccola, Falconer, Ny 940, Dave Shagla Jr., Sugar Grove, Pa 824, Zack Carley, Freedom, Ny 802, Matt Harvey, Jamestown, Ny 698, Justin Tatlow, Franklinville, Ny 610, Dereck Frank, Jamestown, Ny 527

Over 30 softball

Here are the standings, this week’s schedule and home run leaders for the Over 30 Modified Softball League, playing Tuesdays at Betts Park:

Standings

A Division

Mangione Beverage 7-0

CMFS/The Bucket 4-2

Klenowski Law 4-3

Crescent Beer 3-3

Accent Staffing 2-4

Bullpen 2-4

B Division

Kwik Fill 5-2

S&K Scope Mounts 5-3

Buckhorn 4-3

American Legion3-4

Freddie’s 1-6

Club Buck 1-7

Tuesday’s schedule (July 9)

6 p.m.: Accent Staffing vs. S&K Scope Mounts, Betts Field; Kwik Fill vs. Buckhorn, Foley Field; Bullpen vs. Klenowski Law, Brown Field

7:30 p.m.: Club Buck vs. Mangione Beverage, Betts Field; American Legion vs. CMFS/The Bucket, Foley Field

9 p.m.: Crescent Beer vs. Freddie’s, Betts Field

Home run leaders (games submitted to newspaper): Tim Munksgard (Mangione) 6, Scott Chase (Mangione) 5, Nick Bryan (S&K) 4, Scott Blum (Bullpen) 2, Dan Bullock (S&K) 2, Neal Kent (Klenowski) 2, Rich Geer (Buckhorn) 2, Mark Ordiway (Mangione) 2, Brad Johnson (Mangione) 1, Scott Bines (Accent) 1, Dustin Wilcox (Klenowski) 1, Glenn Morse (Kwik Fill) 1, Joe Hennessey (Kwik Fill) 1, Dave Smith (Kwik Fill) 1, Josh Egger (Mangione) 1, Kenny Frank (Mangione) 1, Jeff Young (Klenowski) 1, Mark Hoden (Kwik Fill) 1, Rick Rohlin (Kwik Fill) 1, Rich Zdarko (Kwik Fill) 1, Pete Edling (Accent Staffing) 1, Dave Klemons (CMFS/The Bucket) 1, Jason Holt (Club Buck) 1, R.J. Bowers (Bullpen) 1, Todd Breeding (S&K) 1, Troy Weissinger (Kwik Fill) 1, Dave Stuart (S&K Scope Mounts) 1.

WCYBSA all-stars

Here is the schedule for upcoming games, by division, for the WCYBSA Little League all-star teams that remain alive in 2013 competition (brackets at www.wcybsa.org):

LITTLE LEAGUE ALL-STARS

BOYS

MINORS (9-10)

Opening Round

June 28, 2013

Warren Americans 23, Smethport-Mount Jewett 4

Winner’s Bracket Quarterfinals

June 29, 2013

Warren Americans 22, Cameron County 0

Winner’s Bracket Quarterfinals

June 30, 2013

Bradford 17, Warren Nationals 0

Losers Bracket First Round

July 1, 2013

Brockway 16, Warren Nationals 6, Warren Nationals eliminated

Winner’s Bracket Semifinals

July 3, 2013

Warren Americans 5, Bradford 2

Winner’s Bracket Finals

July 6, 2013

Warren Americans 5, Brookville 1

D-10 Finals

Wednesday, July 10, 2013

Brookville at Warren Americans, 6 p.m., Betts-Jackson Field (Warren has to be beaten twice to be eliminated)

10-11

Championship Series

July 6, 2013

Game 1: DuBois 3, Warren 0, DuBois leads best-of-3, 1-0

July 9, 2013

Game 2: Warren at DuBois, 6 p.m.

July 11, 2013

Game 3: Warren vs. DuBois (If Necessary), 6 p.m.

MAJORS (11-12)

Opening Round

June 24, 2013

Warren 9, Smethport-Mount Jewett 2

Winner’s Bracket Quarterfinals

June 26, 2013

Warren 13, Bradford Nationals 3

Winner’s Bracket Semifinals

July 1, 2013

Warren 8, Bradford Americans 0

Winner’s Bracket Finals

July 3, 2013

DuBois 10, Warren 1

Loser’s Bracket Finals

July 5, 2013

Saint Marys 11, Warren 5, Warren eliminated

JUNIORS (13-14)

Winner’s Bracket Quarterfinals

June 29, 2013

Warren 10, Smethport-Mount Jewett 0

Winner’s Bracket Semifinals

July 2, 2013

Bradford 7, Warren 5

Loser’s Bracket Quarterfinals

July 3, 2013

Warren 18, Punxsutawney 11

Loser’s Bracket Semifinals

July 5, 2013

Saint Marys 12, Warren 10, Warren eliminated

GIRLS

MINORS (9-10)

Opening Round

June 27, 2013

Warren 16, Bradford 7

Winner’s Bracket Semifinals

June 29, 2013

Saint Marys 5, Warren 3

Loser’s Bracket Semifinals

July 3, 2013

Warren 12, Bradford 0

Loser’s Bracket Finals

July 5, 2013

Saint Marys 13, Warren 4, Warren eliminated

MAJORS (11-12)

Winners Bracket Quarterfinals

June 17, 2013

Warren 10, Bradford 2

Winners Bracket Semifinals

June 19, 2013

Warren 12, Smethport-Mount Jewett 2

Winners Bracket Finals

June 23, 2013

Punxsutawney 12, Warren 1

Losers Bracket Finals

June 26, 2013

Saint Marys 8, Warren 4; Warren eliminated

JUNIORS (13-14)

Winner’s Bracket Semifinals

July 4, 2013

Saint Marys 18, Warren 5

Loser’s Bracket Quarterfinals

July 5, 2013

Punxsutawney 29, Warren 5, Warren eliminated

TUESDAY, JULY 9

Boys 10-11: Warren at DuBois, 6 p.m.

WEDNESDAY, JULY 10

Boys Minors: Brookville at Warren Americans, Betts-Jackson Field, 6 p.m.