Rhebergen wins E-Mod Special, Briggs Super Late winner at Stateline

By GLENN SLOCUM

BUSTI, N.Y. – The E-Mod Special on Saturday at Stateline Speedway started with a lap-one incident ending the night for John Boyd and Greg Johnson. Leonard Enos led the through lap 16 when Brent Rhebergen took advantage of a restart to complete the pass of Enos he had been attempting since the beginning of the race. Rhebergen survived a late race caution for the win, his second of the season, over 17 others in the 25-lap, $1,000-to-win event.

2012 Crate Late Model champion Damian Bidwell made his first victory lane visit of the season. Bidwell ran side by side with pole sitter Bob Dorman for the first two laps but Dorman lost the handle on lap two, was sent to the rear then charged through the field for a third-place finish.

Second generation racer Steve Kania, last year’s Limited Late champion, became the first Limited repeat winner.

After a long dry spell, Boom Briggs returned to the winner’s circle in the Super Late Model division. Briggs outran a stellar field, leading from green to checkers.

Chris Couchenour was the first to complete the Street Stock feature, but failed a post race inspection, giving the win to point leader Brian Crandall, who had run second to Couchenour from lap one.

Brent Crandall led every lap of the Super Sportsman feature except the last one. Crandall suffered a mechanical failure which caused him to spin in turn one on the last lap turning the lead over to Mike Kosinski for his first win of the season.

Casey Burch continued to dominate the Super Challenger class, winning his third feature of the season.

Super Late Model

Heat 1: Boom Briggs Bear Lake PA, Dutch Davies Warren PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, John Volpe Lakewood NY, Rich Gardner Waterford PA

Heat 2: Greg Oakes Franklinville NY, Darrell Bossard Centerville PA, Chub Frank Bear Lake PA, Dick Barton Ashville NY, Dave Scott Garland PA

Feature: Boom Briggs Bear Lake PA, Dutch Davies Warren PA, Chub Frank Bear Lake PA, Dick Barton Ashville NY, Greg Oakes Franklinville NY, Dave Scott Garland PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, John Volpe Lakewood NY, Darrell Bossard Centerville PA, Rich Gardner Waterford PA, Chad Valone Jamestown NY, Bump Hedman Sugar Grove PA, Doug Eck Corry PA, Chris Hackett Jamestown NY, Andy Boozel Clymer NY

E-Mod

Heat 1: Mike Eschrich Mt. Jewett PA, Greg Johnson Busti NY, Tj Downs Albion NY, Tony Marotto Ashville NY, Steve Rex Youngsville PA

Heat 2: John Boyd Waterford PA, Justin Carlson Sherman NY, Rich Michael Sr. Ischua NY, Nathan Hill East Otto NY, Dave Tackett Jr. North East PA

Heat 3: Leonard Enos Russell PA, Brent Rhebergen Clymer NY, John Woodward Jr. Franklinville NY, Chad Carlson Lakewood NY, Ron Seeley Youngsville PA

Feature: Brent Rhebergen Clymer NY, Leonard Enos Russell PA, John Woodward Jr. Franklinville NY, Chad Carlson Lakewood NY, Mike Eschrich Mt. Jewett PA, Nathan Hill East Otto NY, Ron Seeley Youngsville PA, Brian Wilson Jamestown NY, Tony Marotto Ashville NY, Steve Rex Youngsville PA

Limited Late Models

Heat 1: Nathan Short Panama NY, Dustin Eckman Erie PA, Ryan Scott Garland PA, Tyler Green Corry PA, John Cline Jr. Kennedy NY

Heat 2: Jake Finnerty Panama NY, Steve Kania Waterford PA, Mike Lozowski North East PA, Wade Watson, Troy Dorman Fredonia NY

Feature: Steve Kania Waterford PA, Jake Finnerty Panama NY, Nathan Short Panama NY, Ryan Scott Garland PA, Steve Moynihan Jamestown NY, Tyler Green Corry PA, John Cline Jr. Kennedy NY, Chad Schauers Frewsburg NY, Troy Dorman Fredonia NY, Mike Lozowski North East PA

Super Sportsman

Heat 1: Ron Burgun Brocton NY, Brent Crandall North East PA, Clint Haskins Jamestown NY, Joe Karash Jamestown NY, Mike Murray Erie PA

Heat 2: Dan Nocero Jr. Jamestown NY, Michael Kosinski Ashville NY, Jim Kibbe Clymer NY, Don McGuire Harborcreek PA, Tom Kosinski Lakewood NY

Feature: Michael Kosinski Ashville NY, Ron Burgun Brocton NY, Dan Nocero Jr. Jamestown NY, Don McGuire Harborcreek PA, Tom Kosinski Lakewood NY, Joe Karash Jamestown NY, Carl Marcy Venango PA, Alan Yarbrough Jamestown NY, Brent Crandall North East PA, Jim Kibbe Clymer NY

Street Stock

Heat 1: Brian Crandall Stockton NY, Kyle Reinwald Waterford PA, Mark Thompson North East PA, Dennis Asel Kane PA, Elaine Best Jamestown NY

Heat 2: Paul Nelson Ashville NY, Victor Earle Jr. Gifford PA, Jeremy Williams Pittsfield PA, Eric Harvey Jamestown NY, Richard Wojtowicz Limestone NY

Feature: Brian Crandall Stockton NY, Paul Nelson Ashville NY, Richard Wojtowicz Limestone NY, Eric Harvey Jamestown NY, Mark Thompson North East PA, Jason Covey Clymer NY, Guy Adams Ashville NY, Dennis Asel Kane PA, Victor Earle Jr. Gifford PA, Darryl Greene Jamestown NY

Super Challenger

Heat 1: Casey Burch Kennedy NY, Steve Keith Clymer NY, Kenneth Hultin Panama NY, Kevin Covell Sugar Grove PA, Bill Baker Grand Valley PA

Feature: Casey Burch Kennedy NY, Steve Keith Clymer NY, Kenneth Hultin Panama NY, Bill Baker Grand Valley PA, Chad Bender Stockton NY, Stephen Enlow Panama NY, Michael Rizzo Jr. Portland NY, Kevin Covell Sugar Grove PA, Mike Rotunda Ripley NY, Aaron Liberati Jamestown NY

Crate Late Model

Heat 1: Bob Dorman Stockton NY, Damian Bidwell Eldred PA, Zack Carley Freedom NY, Justin Tatlow Franklinville NY, Paul Himes Lakewood NY

Heat 2: Doug Ricotta Warsaw NY, Matt Harvey Jamestown NY, Matt Cobb Bradford PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, Joe Buccola Falconer NY

Heat 3: Jason Genco Frewsburg NY, Dave Shagla Jr. Sugar Grove PA, Mark Tatalovic Guysville PA, Rob Pietz Port Colborne ON, Ryan Scott Garland PA

Feature: Damian Bidwell Eldred PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, Bob Dorman Stockton NY, Dave Shagla Jr. Sugar Grove PA, Joe Buccola Falconer NY, Ryan Scott Garland PA, Matt Cobb Bradford PA, Mark Tatalovic Guysville PA, Zack Carley Freedom NY, Matt Harvey Jamestown NY, Justin Tatlow Franklinville NY, Jason Genco Frewsburg NY, Luke Carleton Port Colborne ON, Rob Pietz Port Colborne ON, Paul Himes Lakewood NY, Dereck Frank Jamestown NY