Robbie Blair ULMS winner at Stateline Speedway

Twenty-two Super Late Models were on hand for the 30-lap, $3,000-to-win ULMS-sanctioned affair on Saturday at Stateline Speedway. Robbie Blair won his qualifying heat from the back, winning the pole for race and never looked back.

Two laps from the end Dave Hess Jr. the ULMS point leader and last week’s Stateline winner crashed hard into the turn-one fence. Mike Knight mounted a late race challenge but ran out of laps.

Third generation driver Ryan Scott won his first Limited Late feature of the season and came back later in the evening to win his first Crate Late Model event.

Brent Rhebergen won a caution filled E-Mod feature passing early leader Chad Carlson on lap eleven.

2012 Super Sportsman champ Dan Nocero Jr. won his first feature on the year after a heated battle with Mike Kosinski.

Chris Withers passed veteran Brian Crandall on lap 5 of the Street Stock feature for his first of the season.

Casey Burch returned to victory lane in the Super Challenger main.

Super Late Model

Heat 1: Robbie Blair Centerville PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, Bump Hedman Sugar Grove PA, Pete Alspaugh Russell PA, John Volpe Lakewood NY

Heat 2: Russ King Bristolville OH, John Lacki Sinclairville NY, Darrell Bossard Centerville PA, Chad Valone Jamestown NY, Dick Barton Ashville NY

Heat 3:Chris Hackett Jamestown NY, Dave Hess Jr. Waterford PA, Greg Oakes Franklinville NY, Mike Knight, Boom Briggs Bear Lake PA

Feature: Robbie Blair Centerville PA, Russ King Bristolville OH, Boom Briggs Bear Lake PA, Jason Dupont, Greg Oakes Franklinville NY, John Volpe Lakewood NY, Chad Valone Jamestown NY, Mike Knight, Dick Barton Ashville NY, Matt Urban North East PA, Bump Hedman Sugar Grove PA, Brent Rhebergen Clymer NY, Dave Hess Jr. Waterford PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, Andy Boozel Clymer NY, Rich Gardner Waterford PA, Pete Alspaugh Russell PA, John Lacki Sinclairville NY, Dutch Davies Warren PA, Matt Lux, Chris Hackett Jamestown NY, Darrell Bossard Centerville PA

E-Mod

Heat 1: Cale Crocker Pittsfield PA, Chuck Frye Ashville NY, John Boyd Waterford PA, Tony Marotto Ashville NY, Justin Carlson Sherman NY

Heat 2: Chad Carlson Lakewood NY, Brent Rhebergen Clymer NY, Michael McGee Mayville NY, Ron Seeley Youngsville PA, John Woodward Jr. Franklinville NY

Heat 3: Leonard Enos Russell PA, Greg Johnson Busti NY, Butch Southwell Warren PA, Tom Hagberg Warren PA, Kevin Peru Corry PA

Feature: Brent Rhebergen Clymer NY, John Woodward Jr. Franklinville NY, Leonard Enos Russell PA, Tom Hagberg Warren PA, Chad Carlson Lakewood NY, Brian Fardink Sherman NY, Cale Crocker Pittsfield PA, Tony Marotto Ashville NY, Chevy Sweet Corry PA, Steve Rex Youngsville PA

Limited Late Models

Heat 1: Ryan Scott Garland PA, Chris Ottaway Sherman NY, Steve Moynihan Jamestown NY, Jake Finnerty Panama NY, Stanley Davis Jr. Busti NY

Heat 2: Nathan Short Panama NY, Tyler Green Corry PA, John Cline Jr. Kennedy NY, Steve Kania Waterford PA, Dustin Eckman Erie PA

Feature: Ryan Scott Garland PA, Nathan Short Panama NY, Chris Ottaway Sherman NY, Steve Moynihan Jamestown NY, Jake Finnerty Panama NY, John Cline Jr. Kennedy NY, Steve Kania Waterford PA, Dustin Eckman Erie PA, Chad Schauers Frewsburg NY, Bill Reeves Celeron NY

Super Sportsman

Heat 1: Dan Nocero Jr. Jamestown NY, Michael Kosinski Ashville NY, Don McGuire Harborcreek PA, Brent Crandall North East PA, Mike Murray Erie PA

Heat 2: Jim Kibbe Clymer NY, Ron Burgun Brocton NY, Matt Kosinski Lakewood NY, Brian Herring North East PA, Joe Karash Jamestown NY

Feature: Dan Nocero Jr. Jamestown NY, Michael Kosinski Ashville NY, Ron Burgun Brocton NY, Don McGuire Harborcreek PA, Brent Crandall North East PA, Mike Murray Erie PA, Jim Kibbe Clymer NY, Brian Herring North East PA, Joe Karash Jamestown NY, Matt Kosinski Lakewood NY

Street Stock

Heat 1: Brian Crandall Stockton NY, Pat Fielding Titusville PA, Ken Lamp Erie PA, Andrew Faulhaber Union City PA, Jeremy Williams Pittsfield PA

Heat 2: Jason Covey Clymer NY, Paul Nelson Ashville NY, Eric Harvey Jamestown NY, Elaine Best Jamestown NY, John Britt Dunkirk NY

Heat 3: Chris Withers Waterford PA, Brandon Groters Clymer NY, Richard Wojtowicz Limestone NY, Kevin Golden Frewsburg NY, Guy Adams Ashville NY

Feature: Chris Withers Waterford PA, Brian Crandall Stockton NY, Paul Nelson Ashville NY, Ken Lamp Erie PA, Richard Wojtowicz Limestone NY, Jason Covey Clymer NY, Victor Earle Jr. Gifford PA, Mark Thompson North East PA, John Britt Dunkirk NY, Elaine Best Jamestown NY

Super Challenger

Heat 1: Casey Burch Kennedy NY, Travis Darling Jamestown NY, Bill Baker Grand Valley PA, Adam Liberati Jamestown NY, Stephen Enlow Panama NY

Heat 2: Greg Marsh Jamestown NY, Chad Bender Stockton NY, John Kewl Ashville NY, Roger Hall Sinclairville NY, Preston Matve Celeron NY

Feature: Casey Burch Kennedy NY, Greg Marsh Jamestown NY, Adam Liberati Jamestown NY, Kenneth Hultin Panama NY, Stephen Enlow Panama NY, Chad Bender Stockton NY, Coty Schauers Frewsburg NY, Butch Fish Allentown NY, Katie Perry Clymer NY, Dustin Lamb Jamestown NY

Crate Late Model

Heat 1: Scott Gurdak Bear Lake PA, Dereck Frank Jamestown NY, Ryan Scott Garland PA, Matt Harvey Jamestown NY, Zack Carley Freedom NY

Heat 2: Ed Carley Freedom NY, Dave Shagla Jr. Sugar Grove PA, Doug Ricotta Warsaw NY, Damian Bidwell Eldred PA, Joe Buccola Falconer NY

Heat 3: Bob Dorman Stockton NY, Justin Tatlow Franklinville NY, Doug Gavette Rushville NY, Mark Tatalovic Guysville PA, Nicholas Mohawk Irving NY

Feature: Ryan Scott Garland PA, Damian Bidwell Eldred PA, Justin Tatlow Franklinville NY, Bob Dorman Stockton NY, Zack Carley Freedom NY, Dereck Frank Jamestown NY, Ed Carley Freedom NY, Joe Buccola Falconer NY, Matt Harvey Jamestown NY, Dustin Waters Portville NY, Nicholas Mohawk Irving NY, Garret Stephen Williamsville NY, Mark Tatalovic Guysville PA, Skip Jackson Jamestown NY, Dave Shagla Jr. Sugar Grove PA, Doug Ricotta Warsaw NY, Scott Gurdak Bear Lake PA, Kevin Hill Gowanda NY, Doug Gavette Rushville NY, Bruce Hordusky Jr. Erie PA, Rob Bates Waterford PA