Sports Briefly… 05/17/13

Varsity slate

Here is the varsity slate of action for county spring sports teams for Friday, May 17 and Saturday, May 18:

FRIDAY’S SCHEDULE

Baseball: Union City at Youngsville, 4 p.m.

Eisenhower at Fairview, 4 p.m.

Track: Sheffield at District 9 Class AA Championships, at Kane High School, 3 p.m.

Boys Tennis: Warren vs. Wyomissing, PIAA Class AA Quarterfinals, at Hershey, 8 a.m.

SATURDAY’S SCHEDULE

Baseball: Jamestown (NY) at Warren, 11 a.m.

Softball: Warren at Iroquois, 11 a.m.

Track: District 10 Class AA Championships, at Harbor Creek High School, 9 a.m.

Golf results

Hallie Dubia had the nine-hole low gross of 44, and Judy McGinn the low net of 36, in the Conewango Valley Country Club Tuesday Ladies League.

Flight 1 (0-25 handicap): 9-hole low gross-Hallie Dubia 44; 9-hole low net-Judy McGinn 36; 18-hole low gross-Lana Creal 100; 18-hole low net-Betsy Senger 79.

Flight 2 (26-40): 9-hole low gross-Linda Ditka 51; 9-hole low net-Tammy Jensen 37; 18-hole low gross-118.

Flight 3 (41-and-over): 9-hole low gross-Nancy Shattuck 57; 9-hole low net-Deb Leofsky 48.

Tim Watkins had the nine-hole low gross of 34, and Mike Davis the low net of 30, in the Jackson Valley Tuesday Night Golf League.

Gross: Tim Watkins 34, Mike Davis 37, Andy Hanks 38, Marty Ruhlman 38

Net: Mike Davis 30, Tim Watkins 31, John Sabat 32, Joe Whyte 32

Team points: Team PALO 31.5 points

Team standings: 1. Elks Lodge 117.5, 2. Edward Oil 113.25, 3. Olie’s Sport 112.5, 4. Park Ave. Motor Car 111.5, 5. Wagner’s Golf 109.5, 6. Rowe Construction 108.5, 7. A&B Heating 108.25, 8. Ameriprise Financial 107.5, 9. Snuffy’s 107, 10. Huey’s Place 102, 11. WMG Urology 101, 12. Dickey’s Duffers 100, 13. Shaw House 99.75, 14. ERA Team VP Real Estate 99.5, 15. PALO 98.5, 16. American Legion 98.25, 17. Midtown Motors 95, 18. Nesmith 93.5, 19. Freedom Investment 92, 19. Garrison Simonsen 92, 21. Team 24 88, 22. Superior Tire 85.5, 23. Richardson Landcaping 85, 24. Warren Bus 82.5, 25. Moose 81, 26. KCS Energy 76, 27. Warren Auto 75, 28. Lewis Funeral Home 63.25

Sue Shea and Morgan Smith shared low gross of 49 and Donna Zariczny had low net of 36 in Thursday Ladies Golf League play at Blueberry Hill Golf Club. Here are the flight-by-flight results from the round:

First Flight: Low gross- Sue Shea 49, Morgan Smith 49, Barb Hill 51; Low net- Sue Shea 38, Morgan Smith 38, Barb Hill 42

Second Flight: Low gross- Diedra Swanson 53, Nicole McClement 53, Barb Gelotte 55; Low net- Diedra Swanson 38, Barb Gelotte 40, Nicole McClement 40

Third Flight: Low gross- Betty McPherson 61, Lee Spangler 65; Low net- Betty McPherson 42, Lee Spangler 49

Fourth Flight: Low gross- Danell Sowers 64, Kris Smith 67; Low net- Danell Sowers 44, Kris Smith 46

Fifth Flight: Low gross- Donna Zariczny 63, Karen Bednar 66, Michelle Marion 66; Low net- Donna Zariczny 36, Karen Bednar 42

No Handicap: Low gross- Becky Olofson 65, Jenn Jones 78

Doug Swanson and Dick Cole shared low gross of 36 in Men’s Day Golf League play, Thursday, at Conewango Valley Country Club. Here are the complete results from Thursday’s round:

First Flight: Low gross- Doug Swanson 36, Dick Cole 36, Dave Walde 38, Joe Nelson 38

Second Flight: Low gross- Bill Andrews 38, Don Dubia 40

Third Flight: Low gross- Bart Jensen 38, Joe Hedman 42, Alec Conarro 42, Shawn Baldensperger 42

Fourth Flight: Low gross- Chris McKinley 39, Jack Shattuck 42

Fifth Flight: Low gross- Bill Bevevino 47, Greg Gross 47, Arthur Stewart 49

Jr. high track

Members of the Eisenhower boys and girls junior high track & field teams competed at the A.C. Valley Junior High Invitational on Wednesday. Here are the results for Knights’ placewinners from the event:

Boys

110 hurdles: 1. Samuelson 18.67, 3. Huling

100: 2. Roberts, 3. Pascuzzi

1600: 3. Head

400: 3. Meyer

400 relay: 1. Eisenhower (Huling, Nizzi, Hoffman, Samuelson) 55.1

300 hurdles: 2. Samuelson, 3. Huling

800: 3. Head

200: 3. Pascuzzi

1600 relay: 2. Eisenhower (Kelly, Head, Hoffman, Meyer)

Shot put: 1. Roberts 36’8, 3. Pascuzzi

Discus: 1. Roberts 84’6

Long jump: 2. Hoffman

Triple jump: 2. Fincher

High jump: 1. Huling (E) 4’4, 2. Meyer, 3. Hoffman

Girls

100 hurdles: 1. Work (E) 16.88

100: 1. Talasky 13.39

400: 2. Long, 3. Wilson

400 relay: 1. Eisenhower (Work, Talasky, Ryan, Straight) 56.27

800: 2. Senz

200: 1. Talasky 28.65

Shot put: 1. Baran 32’9, 2. Sanz, 3. Straight

Discus: 1. Baran 73’10, 2. Straight

Triple jump: 1. Baran 25’7, 2. Zortman

High jump: 1. Work 4’9, 3. Zortman