Ron Davies wins Stateline Super Late Model opener

Starting in the front row and never looking back, Ron Davies won his 32nd Super Late Model feature to highlight opening day Saturday at Stateline Speedway. Davies survived several restarts in a stellar Super Late field that complimented track conditions as possibly the best they’ve seen in recent years on opening night.

Brian Crandall led green to checkers in the Street Stock feature, surviving several pass attempts by last year’s champ Chris Withers.

Jim Kibbe came from fourth to win his first Super Sportsman feature, after a lap-five pass of veteran Don McGuire.

The E-Mod event was won by Butch Southwell from the pole. Southwell overcame several cautions and a late race charge by John Woodward Jr.

Zack Carley won his first Crate Late feature in a perfect run from the pole followed by Bob Dorman and Damian Bidwell.

Steve Kania came from seventh, making a late race pass to win the Limited Late feature.

Casey Burch won the Super Challenger feature.

Super Late Model

Heat 1: Ron Davies Warren PA, Chub Frank Bear Lake PA, Boom Briggs Bear Lake PA, Greg Oakes Franklinville NY, John Lacki Sinclairville NY

Heat 2: Rich Gardner Waterford PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, Chad Valone Jamestown NY, John Volpe Lakewood NY, Randy Lobb Jamestown NY

Heat 3: Dick Barton Ashville NY, Matt Urban North East PA, Chris Hackett Jamestown Y, Bump Hedman, Andy Boozel Clymer NY

Feature: Ron Davies Warren PA, Chub Frank Bear Lake PA, Boom Briggs Bear Lake A

, Dick Barton Ashville NY, Rich Gardner Waterford PA, Greg Oakes Franklinville NY, Chris Hackett Jamestown NY, Bump Hedman, Darrell Bossard Centerville PA, Matt Urban North East PA, John Volpe Lakewood NY, Chad Valone Jamestown NY, John Lacki Sinclairville NY, Randy Lobb Jamestown NY, Scott Gurdak Bear Lake PA, David Lyon Corry PA, Andy Boozel Clymer NY

E-Mod

Heat 1: Butch Southwell Warren PA, Chuck Frye Ashville NY, Dan Davies Warren PA, John Woodward Jr. Franklinville NY, Brian Fardink Sherman NY

Heat 2: Chad Carlson Lakewood NY, Leonard Enos Russell PA, Shane Crotty Corry PA, John Boardman Jamestown NY, Michael McGee Mayville NY

Heat 3: Ron Davies Warren PA, Cale Crocker Garland PA, Brent Rhebergen Clymer NY, Brian Wilson Jamestown NY, Kevin Peru Corry PA

Feature: Butch Southwell Warren PA, John Woodward Jr. Franklinville NY, Ron Davies Warren PA, Brent Rhebergen Clymer NY, Leonard Enos Russell PA, Brian Fardink Sherman NY, Ron Seeley Youngsville PA, Dan Davies Warren PA, Cale Crocker Garland PA, Chad Carlson Lakewood NY

Limited Late Models

Heat 1: Chad Schauers Frewsburg NY, Steve Moynihan Jamestown NY, Chris Ottaway, Steve Kania Waterford PA, John Cline Jr Kennedy NY

Heat 2: Bill Reeves Celoron NY, Mike Moore Russell PA, Stan Davies, Ryan Scott Garland PA, Tyler Green Corry PA

Feature: Feature: Steve Kania Waterford PA, Ryan Scott Garland PA, Bill Reeves Celoron NY, Dustin Eckman Erie PA, Chris Ottaway, Chad Schauers Frewsburg NY, Tyler Green Corry PA, Mike Lozowski North East PA, Jake Finnerty Panama NY, Mike Moore Russell PA

Super Sportsman

Heat 1: Jim Kibbe Clymer NY, Don McGuire Harborcreek PA, Ron Burgun Brocton NY, Tom Kosinski Lakewood NY, Jo Karash Jamestown NY

Heat 2: Dan Nocero, Jr Jamestown NY, Clint Haskins Jamestown NY, Brent Crandall North East PA, Matt Kosinski Lakewood NY, Mike Murray Erie PA

Feature:

Jim Kibbe Clymer NY, Dan Nocero Jr. Jamestown NY, Ron Burgun Brocton NY, Mike Murray Erie PA, Clint Haskins Jamestown NY, Brent Crandall North East PA, Joe Karash Jamestown NY, Brian Herring North East PA, Mike Kibbe Clymer NY, Alan Yarbrough Jamestown NY

Street Stock

Heat 1: Jason Covey Clymer NY, Dennis Asel Kane PA, Paul Nelson Ashville NY, Bobby Powell Waterford PA, Guy Adams Ashville NY

Heat 2: Brandon Groters Gerry NY, Victor Earle Sr. Gifford PA, Kevin Golden Frewsburg NY, Chris Withers Waterford PA, Erie Harvey Jamestown NY

Heat 3: Brian Crandall Stockton NY, John Britt Dunkirk NY, Richard Wojtowicz Limestone NY, Ken Lamp Erie PA, Todd Bacon Lakewood NY

Feature: Brian Crandall Stockton NY, Chris Withers Waterford PA, Brandon Groters Gerry NY, Richard Wojtowicz Limestone NY, Gary Fisher North East PA, Bobby Powell Waterford PA, Jason Covey Clymer NY, John Britt Dunkirk NY, Kevin Golden Frewsburg NY, Elaine Best Jamestown NY

Super Challenger

Heat 1: Casey Burch Kennedy NY, Steve Keith Clymer NY, Bill Baker Grand Valley PA, Kevin Covell Sugar Grove PA, Nathan Lamb Jamestown NY

Heat 2: Kenneth Hultin Panama NY, Travis Darling Jamestown NY, John Kewl Ashville NY, Todd Dean Lakewood NY, Tim Fisher Ripley NY

Feature: Casey Burch Kennedy NY, Travis Darling Jamestown NY, John Kewl Ashville NY, Stephen Enlow Panama NY, Bill Baker Grand Valley PA, Kenneth Hultin Panama NY, Coty Schauers Frewsburg NY, Greg Marsh Jamestown NY, Todd Hanlon Sheffield PA, Tim Fisher Ripley NY

Crate Late Model

Heat 1: Damian Bidwell Eldred PA, Bob Dorman Stockton NY, Dave Shagla Jr. Sugar Grove PA, Joe Buccola Falconer NY, Ryan Scott Garland PA

Heat 2: Chad Ruhlman Bemus Point NY, Doug Ricotta Warsaw NY, Scott Gurdak Bear Lake PA, Ed Carley Freedom NY, Garret Stephen Williamsville NY

Heat 3: Zack Carley, Matt Harvey Jamestown NY, Nicholas Mohawk Irving NY, Paul Himes Lakewood NY

Feature: Zack Carley, Bob Dorman Stockton NY, Damian Bidwell Eldred PA, Ryan Scott Garland PA, Scott Gurdak Bear Lake PA, Chad Ruhlman Bemus Point NY, Ed Carley Freedom NY, Matt Harvey Jamestown NY, Joe Buccola Falconer NY, Doug Ricotta Warsaw NY, Doug Gavette Rushville NY, Nicholas Mohawk Irving NY, Skip Jackson Jamestown NY, Dave Shagla Jr. Sugar Grove PA, Garret Stephen Williamsville NY