Sports Briefly… 4/19/13

Varsity slate

Here is the varsity slate of action for county spring sports for Friday, April 19 through Wednesday, April 24:

FRIDAY’S SCHEDULE

Baseball: Warren at Harbor Creek, 4 p.m.

Franklin at Youngsville, 4 p.m.

Iroquois at Eisenhower, 4 p.m.

Softball: Warren at Fort LeBoeuf, 4 p.m.

SATURDAY’S SCHEDULE

Baseball: Strong Vincent at Warren, 12 p.m.

Eisenhower at Northwestern, 1 p.m.

Track: Warren at Hickory Invitational, 8:30 a.m.

Youngsville, Sheffield, Eisenhower at Kane Invitational, 9 a.m.

Tennis: Warren Doubles Tournament, 9 a.m.

MONDAY’S SCHEDULE

Baseball: Warren at Jamestown (NY), 4:30 p.m.

Youngsville at Fairview, 4 p.m.

Eisenhower at Mercyhurst Prep, 4 p.m.

Tennis: Corry at Warren, 4 p.m.

Softball: Ridgway at Sheffield (DH), 3 p.m.

TUESDAY’S SCHEDULE

Softball: Warren at East, 4 p.m.

Youngsville at Franklin, 4 p.m.

Iroquois at Eisenhower, 4 p.m.

Track: Meadville at Warren, 4 p.m.

Youngsville at Union City, 4 p.m.

Seneca at Eisenhower, 4 p.m.

Sheffield, Port Allegany at Otto Eldred, 4 p.m.

WEDNESDAY’S SCHEDULE

Baseball: Fort LeBoeuf at Warren, 4 p.m.

Youngsville at Eisenhower, 4 p.m.

Tennis: Titusville at Warren, 4 p.m.

Softball: Youngsville at Union City, 4 p.m.

Sheffield at Johnsonburg (DH), 3 p.m.

Jr. high track

Here are the results for the Beaty girls track & field team from its meet in Bradford held earlier this week:

3200 relay: 1. Bradford 11:56, 2. Beaty, 3. Beaty

100 hurdles: 1. McGriff (Brad) 17.9, 2. J. Lasecki (Beaty), 3. Buck (Brad), M. Jenkins (Beaty), P. McCullough (Beaty)

100: 1. Wells (Brad) 13.7, 2. Sunafrank (Brad), M. Jenkins (Beaty)

1600: 1. Hutchings (Brad) 6:29, 2. Hartman (Brad), 3. M. Lemmon (Beaty)

400: 1. Wells (Brad) 1:07, 2. Woodel (Brad), 3. O. Ashbaugh (Beaty), O. Gilbert (Beaty)

400 relay: 1. Bradford 1:00, 2. Beaty, 3. Beaty

800: 1. Hutchings (Brad) 2:55, 2. Dietz (Brad), 3. Hartman (Brad)

200: 1. Wells (Brad) 29.7, 2. Sunafrank (Brad), 3. T. Lucks (Beaty)

3200: 1. Reams (Brad) 15:25, 2. O. Ashbaugh (Beaty), 3. M. Lemmon (Beaty)

1600 relay: 1. Bradford, 2. Beaty, 3. Beaty

Long jump: 1. McGriff (Brad) 13’3 1/2, 2. Kelly (Brad), 3. Buck (Brad)

Triple jump: 1. Rimer (Brad) 23’11, 2. S. Roney (Beaty), 3. Peterson (Brad)

High jump: 1. P. McCullough (Beaty) 4’0, 2. S. Roney (Beaty)

Shot put: 1. H. Nelson (Beaty) 30′ 1/2, 2. O. Manderfeld (Beaty), 3. A. Greenland (Beaty)

Discus: 1. K. Freeborough (Beaty) 65’4 1/2, 2. O. Manderfeld (Beaty), 3. H. Nelson (Beaty)

Javelin: 1. H. Nelson (Beaty) 66’6, 2. Coffman (Brad), 3. K. Schwartz (Beaty)

300 hurdles: 1. McGriff (Brad) 54.5, 2. M. Lind (Beaty), P. McCullough (Beaty), 3. M. Jenkins (Beaty)

Here are the results from the Warren County Junior High Track & Field Meet held Wednesday at Sheffield High School:

Boys

Team scores: Beaty 128.5, Sheffield 29, 3. Youngsville 25, 4. Eisenhower 18.5

110 hurdles: 1. Huling (E) 19.62, 2. Betts (B), 3. Samuelson (E), 4. Beaty, 5. Murphy (S)

100: 1. Thomas (B) 12.87, 2. Betts (B), 3. Engstrom (Y), 4. McGraw (S), 5. Samuelson (E)

1600: 1. Ristau (B) 5:13.08, 2. Poston (B), 3. Harrington (B), 4. Kays (B), 5. Tichenor (B)

400: 1. Hendrickson (Y) 1:01.65, 2. Gillotti (B), 3. Johnson (B), 4. Samuelson (E), 5. Okruch (B)

400 relay: Beaty 52.24, 2. Sheffield, 3. Youngsville, 4. Eisenhower, 5. Youngsville

800: 1. Ristau (B) 2:28.68, 2. Smith (B), 3. Swanson (B), 4. Poston (B), 5. Johnson (B)

200: 1. Betts (B) 27.06, 2. Sturdevant (B), 3. Bryant (B), 4. Thomas (B), 5. Guiffre (B), Hummel (E)

1600 relay: 1. Beaty 4:28.81, 2. Sheffield

Shot put: 1. Becker (B) 38’5, 2. Salapek (B), 3. Albaugh (S), 4. Benjamin (Y), 5. Roberts (E)

Discus: 1. Albaugh (S) 97’9, 2. Salapek (B), 3. Brenner (B), 4. Smoulder (B), 5. Frazier (Y)

Long jump: 1. Hendrickson (Y) 16’6 1/2, 2. Davis (B), 3. Higby (S)

Triple jump: 1. Becker (B) 33’1, 2. Hendrickson (Y), 3. Sturdevant (B), 4. Higby (S), 5. Eason (B)

High jump: 1. Davis (B), 2. Becker (B), 3. Murphy (S), 4. Cummings (B), 5. Swanson (B)

Javelin: 1. Davis (B) 92’0, 2. Hoffman (E), 3. Gillotti (B), 4. Dunham (S), 5. Frazier (Y)

Girls

Team scores: 1. Beaty 62.5, 2. Eisenhower 48, 3. Youngsville 46.5, 4. Sheffield 32.5

100 hurdles: 1. Work (E) 21.78, 2. Lasecki (B), Marino (Y), 4. Jenkins (B), 5. Pierson (S)

100: 1. Talasky (E) 13.37, 2. Work (E), 3. Grove (S), 4. Lucks (B), 5. Bailey (Y)

1600: 1. Messenger (Y) 6:17.21, 2. Fehlman (Y), 3. Straight (E), 4. Lemmon (B), 5. Cernjul (B)

400: 1. Ashbaugh (B) 1:12.87, 2. McCluskey (Y), 3. Bubbenmoyer (Y), 4. Grubbs (S), 5. Hahn (B)

400 relay: 1. Beaty 59.4, 2. Sheffield, 3. Eisenhower, 4. Youngsville, 5. Beaty

800: 1. Messenger (Y) 2:53.91, 2. Fehlman (Y), 3. Lemmon (B), 4. Belleau (B), 5. McCluskey (Y)

200: 1. Talasky (E) 28.34, 2. Lucks (B), 3. Grubbs (S), 4. Bailey (Y), 5. Tichenor (B)

1600 relay: 1. Beaty 5:02.03, 2. Youngsville

Shot put: 1. Nelson (B) 29’6, 2. Baran (E), 3. Manderfeld (B), 4. Smith (S), 5. Greenland (B)

Discus: 1. Baran (E) 74’0, 2. Nelson (B), 3. Straight (E), 4. Manderfeld (B), 5. Freeborough (B)

Long jump: 1. Grove (S) 13’0 1/2, 2. Lind (B), 3. Nelson (B), 4. Reitz (B), 5. Kraft (B)

Triple jump: 1. Pierson (S) 27’7, 2. Baran (E), 3. Roney (B), 4. Darr (B), 5. Corbin (S)

High jump: 1. Work (E) 4’8, 2. Marino (Y), Grubbs (S)

Javelin: 1. Smith (S) 54’4, 2. Saulsgiver (Y), 3. DuBois (S), 4. Baran (E), 5. Nielsen (B)

Jr. legion tryouts

Tryouts for the Warren Post 135 Junior American Legion Baseball League team will be held at 1 p.m., Sunday, at Old Legion Field in North Warren. The tryouts will be held rain or shine.

Golf results

Jerry Bancroft had low gross of 35 in Men’s Day Golf League play Thursday at Conewango Valley Country Club. Here are the complete results from the round:

First Flight: Low gross- Jerry Bancroft 35, Doug Swanson 36; Event (Most of a Kind)- Joe Nelson 6, Rick Sotir 5

Second Flight: Low gross- Greg Noon 43, Vince Messina 44, Steve Puleo 44, Dick Davis 44, Steve Rothenberg 44; Event- Joe Hedman 5, Dennis Boron 4, Anthony Cusimano 4, Wil Foley 4, Ryan Calkins 4

Third Flight: Low gross- Myron Turfitt 40, Jim Todaro 43, Alec Conarro 43; Event- Shawn Baldensperger 5, Andy Benson 4, Ron Leofsky 4, John Vilella 4, Jason Diley 4, John Loranger 4, Chip Lucia 4, Bill Bunk 4, Jim Senger 4, Bob Sedon 4, Brett Cappa 4

Fourth Flight: Low gross- Rick Bakewell 44, Bob Gunderson 45; Event- Bill Mahan 5, Phil Mathyer 4, Randy Scalise 4, Bob Metzgar 4, Dave Gerringer 4

Fifth Flight: Low gross- Bill Jones 50, Doug Allen 52; Event- Charles MacKenzie 5, Pat Farrell 4, Rick Seager 4

Barb Wilson and Judy McGinn finished first in net, and Betsy Senger and Marlene Sandberg first in gross, in the Conewango Valley Country Club Ladies Opening Day Scramble on Tuesday.