Area 8 Sub-Area 3 PJW results

Here are the county placewinners from this Saturday’s Area 8 Sub-Area 3 Pennsylvania Junior Wrestling Championships held at Warren Area High School. The top three in each division’s weight class advance to this weekend’s Area 8 tournament at Corry High School.

First-place finishers included Youngsville’s Matthew DeSimone (6 & under), Gavin Fehlman (7-8) and Nathan Lehman and Mason Benjamin (13-14); Warren’s Gannon Jaquay, Landon Douvlos and Billy Anderson (7-8), Logan Jaquay (9-10), Jimmy Kramer, Ben Thomas and Austyn Cummings (11-12) and Jacob Fankhouser, Jacob Engstrom, Nick DeSimone, Brett Cummings, Derek Reagle, Stephen Crone and Soloman Gross (13-14); Eisenhower’s Jeremyah Aiken (7-8), Thomas Baran and Cael Black (9-10) and Garrett Head and Alex Barnett (11-12), and; Sheffield’s Tyler Hepinger (9-10), Nicholas Knowles (11-12) and Kole Holden and Tanner Barr (13-14).

County placewinners by division and weight included:

6 & under

45 pounds: 4. Hayden Holden (S)

50: 3. Lucas Douvlos (W), 4. Colby Barr (S)

55: 1. Matthew DeSimone (Y), 4. Aaden Nicholas (Y)

60: 2. Shawn Pascuzzi (E), 3. Brodie McElhatten (W)

7-8

50: 4. Chase Kyler (S)

55: 1. Gavin Fehlman (Y), 2. Landon Baker (Y), 3. Eric Dippold (E)

60: 3. Grant Heeter (W)

65: 1. Gannon Jaquay (W)

70: 1. Landon Douvlos (W), 2. Will Strassburg (E), 3. Sawyer Lawson (Y)

80: 1. Jeremyah Aiken (E), 2. Mikael Beaver (E), 3. Caden Copley (S)

110: 1. Billy Anderson (W), 4. Jacob Blake (E)

9-10

60: 2. Easton Hedman (E), 4. Jacob Williams (E)

65: 1. Logan Jaquay (W), 3. Curt Darling (E)

70: 2. Caden Smead (W)

75: 2. Ethan Finch (S)

80: 1. Thomas Baran (E), 4. Jameson Douvlos (W)

85: 1. Tyler Hepinger (S), 3. Josh Bortz (E)

95: 3. Kolin Baker (Y)

105: 2. Jacob DeSimone (Y)

120: 3. Joey Arnold (W), 4. Jacob Davidson (S)

150: 1. Cael Black (E)

11-12

70: 2. Alex Anderson (W)

75: 2. Tyler Mahood (W), 3. Brandon Victor (Y)

80: 1. Jimmy Kramer (W), 4. Parker Watson (E)

85: 2. Owen Balas (W), 3. Beau Paris (W)

90: 2. John Fankhouser (W)

95: 1. Garrett Head (E), 2. Zachary Zinger (W)

100: 1. Alex Barnett (E), 2. Derek Knapp (W)

105: 2. Winston Pillsbury (W)

115: 1. Ben Thomas (W), 2. Nolan Nudd (W), 4. Sam Hoover (Y)

125: 2. Ethan Chambers (E), 3. Josef Bauer (E)

145: 1. Austyn Cummings (W)

200: 1. Nicholas Knowles (S)

13-14

77: 1. Jacob Fankhouser (W)

82: 1. Kole Holden (S)

87: 1. Nathan Lehman (Y)

102: 1. Jacob Engstrom (W), 2. James Phelps (Y), 3. Sam Holt (E)

107: 1. Tanner Barr (S), 2. Spencer Head (E), 4. Hayden Victor (Y)

112: 2. Blake Ristau (W)

117: 1. Nick DeSimone (W), 2. Bailey Winslow (W)

124: 2. Conner Schultz (W)

140: 1. Brett Cummings (W), 2. Wyatt Johnson (Y), 3. Gabe Irvine (W)

147: 2. Gabe Smead (W)

157: 1. Derek Reagle (W)

167: 4. John Hummel (E)

187: 1. Stephen Crone (W), 2. Austin Gregerson (S)

212: 1. Soloman Gross (W), 2. Austin Spear (Y)

252: 1. Mason Benjamin (Y)