WRESTLING: Wolverines look to extend banner year

It’s already been a huge season on the mat for the Sheffield Wolverines.

Coming off a school record for team wins in a season, the Wolverines will head to Clarion University this weekend for the District 9 Class AA Wrestling Championships in search of some individual success.

The top four wrestlers in each weight class will advance to next weekend’s Northwest Regional Class AA Tournament at Sharon High School.

Ricky Prosen was the lone representative for Sheffield to make it through last year’s tournament and on to regionals. That was in the 113-pound weight class, as he’s hoping to repeat that success at 120 this year.

“I think our wrestlers’ expectations are pretty high for this weekend,” said Sheffield coach Jack Rice. “We are aiming to get a few out to regionals, but we will see how it all plays out. They understand that District 9 is very tough this year, so they will have to wrestle at a high level in order to accomplish this. I’m pretty excited to see if we can get anyone through to regionals, but no matter what happens I’m very proud of what the boys have accomplished this year.”

Here are the pairings for the District 9 Class AA Wrestling Championships, which will take place Friday and Saturday at Clarion University’s Waldo S. Tippin Gymnasium. Wrestlers are listed according to seed, name, school, class and record. Sheffield has three No. 6 seeds – and that’s the highest seeding Sheffield received.

TEAM KEY: Brockway – BW; Brookville – BKV; Cameron County – CC; Clarion – C; Coudersport – CO; Cranberry – CRA; Curwensville – CUR; Johnsonburg – J; Kane- K; Keystone – KEY; Oswayo Valley – OV; Port Allegany – PA; Redbank Valley – RBV; Ridgway – R, Sheffield – SH; Smethport – SM

106 pounds

(1) Taylor Ortz, BKV, 9, 26-6 vs. Ryan Kube, RBV, 9, 4-11; (8) Caleb Bailey, C, 9, 11-16, bye; (5) Austin Woolcock, K, 11, 16-3, bye; (4) Sam Bressler, CUR, 10, 18-9, bye; (3) Ryan Carlson, BW, 9, 16-9 vs. Scott Cokely, CC, 10, 12-13; (6) Tanner Barr, SH, 9, 21-6, bye; (7) Hunter Southard, SM, 9, 11-10, bye; (2) Casey Vollmer, PA, 10, 26-2, bye.

113 pounds

(1) Willie Gruver, RBV, 11, 29-3, bye; (8) Devin Mann, J, 10, 7-9, bye; (5) Nick Baughman, KEY, 9, 17-11, bye; (4) Dylan Baumgarner, PA, 9, 17-4 vs. Jason Koptchak, CUR, 9, 9-13; (3) Cole Aaron, BKV, 9, 25-6, bye; (6) Kyle Holden, SH, 9, 19-8; (7) Tristen Duffy, SM, 10, 10-10, bye; (2) Cody Blankenship, K, 11, 18-3, bye.

120 pounds

(1) Trent Neely, SM, 12, 20-2 vs. Trent James, OV, 11, 15-14; (8) Devin Joiner, BKV, 10, 10-16, bye; (5) Tanner Altobelli, RBV, 9 ,24-9 vs. Ricky Prosen, SH, 11, 16-10; (4) Brandon Saline, CC, 10, 17-5 vs. Adrian Weber, C, 9, 12-16; (3) Tyler Mays, CUR, 11, 12-11 vs. Austin Curtis, KEY, 9, 3-19; (6) Dalton Caden, PA, 12, 26-4, bye; (7) Jon Gelsick, K, 11, 17-6 vs. Kyle Bryan, CRA, 10, 6-15; (2) Mason Lindenmuth, BW, 9, 19-2 vs. Nick Ragosta, CO, 9, 12-16.

126 pounds

(1) Cole Clever, BKV, 10, 21-5 vs. Dustin Van Pelt, CO, 10, 5-21; (8) Riley Gunter, C, 11, 18-12 vs. Justin Westerburg, K, 10, 6-10; (5) Adam Shunk, SM, 9, 16-8 vs. Brandon Johnston, SH, 11, 13-14; (4) Mitch Blose, RBV, 11, 19-11, bye; (3) Jack Glasl, BW, 10, 20-5 vs. Seth Harry, CRA, 12, 11-14; (6) Brett Himes, R, 12, 14-9 vs. Hunter Freer, PA, 10, 15-17; (7) Paul Etchepare, CC, 10, 19-7, bye; (2) Jake Lancaster, CUR, 10, 19-10, bye.

132 pounds

(1) Karl Lightner, SM, 12, 25-0 vs. Brandon Sass, CUR, 12, 6-15; (8) Joe Crate, CRA, 12, 15-15 vs. John Cerroni, R, 10, 3-16; (5) Austin Schreckengost, RBV, 10, 9-15 vs. Zach Cokely, CC, 11, 9-13; (4) Zach Fitzsimmons, OV, 12, 14-13 vs. Hunter Yasurek, K, 9, 3-5; (3) Alex Zimmerman, J, 11, 14-1, bye; (6) Lucas Manning, PA, 12, 19-9 vs. Leo Aiello, C, 9, 11-15; (7) Chad Rogers, KEY, 9, 15-14 vs. Jason Rulander, SH, 12, 7-14; (2) Dalton Zimmerman, BKV, 10, 24-6 vs. Dustin Jamison, BW, 9, 2-4.

138 pounds

(1) Brock Zacherl, BKV, 11, 25-4 vs. Cody McClintick, BW, 9, 11-13; (8) Austin Reddinger, KEY, 11, 2-8, bye; (5) Luke Gallo, RBV, 10, 12-17 vs. Dylan Reed, CC, 10, 0-5; (4) Jake Abrams, SM, 12, 19-9 vs. Eli Knapp, PA, 10, 10-19; (3) Darren Brown, K, 11, 17-5 vs. Shawn Ebersole, CUR, 10, 2-8; (6) Doug Grubbs, SH, 11, 19-5 vs. John Wildnauer, R, 12, 7-16; (7) Jacob Troutman, C, 10, 21-7, bye.; (2) Cody Bova, CO, 12, 17-5 vs. Paul Zacherl, CRA, 9, 2-8.

145 pounds

(1) Ty Haines, RBV, 12, 28-3, bye; (8) Justin Burgess, SM, 12, 16-11 vs. Haundray Muir, BW, 10, 0-6; (5) Trey McKenzie, CUR, 11, 14-9 vs. John Welch, K, 12, 5-11; (4) Zac McKnight, R, 12, 19-9, bye; (3) Mac Tanner, PA, 9, 22-6, bye; (6) Caleb Garvey, J, 12, 12-9 vs. Casey Clingan, CC, 12, 3-17; (7) Ben Ragosta, CO, 11, 13-10 vs. Adam Barr, SH, 12, 10-12; (2) Zach Vroman, BKV, 11, 23-4, bye.

152 pounds

(1) Kyle Bova, CO, 11, 30-0 vs. Andy Swartwood, K, 10, 3-7; (8) Mike Popson, R, 11, 8-11 vs. Tyler Glass, CRA, 11, 6-7; (5) Jimmy Duffy, SM, 9, 8-6 vs. Tony Olivett, CC, 11, 11-13; (4) Keson Truitt, RBV, 10, 21-10, bye; (3) Sam Kysor, PA, 12, 22-6 vs. Logan Means, KEY, 9, 1-16; (6) Jimmy Miller, BKV, 10, 22-8, bye; (7) Steve Gregerson, SH, 10, 16-12 vs. Dakota Royer, CUR, 11, 8-16; (2) Sam Colebert, OV, 11, 24-3 vs. Addison Hockins, C, 10, 7-8.

160 pounds

(1) Evan Delong, K, 11, 20-1, bye; (8) Mike Martino, BW, 9, 9-16 vs. Sean Kusnierz, OV, 12, 2-17; (5) Dalton Sheasley, R, 11, 12-11, bye; (4) Logan Warnick, PA, 12, 15-8 vs. Jason Stiglitz, CRA, 11, 2-19; (3) Brodie Zacherl, BKV, 11, 30-3 vs. John Hummel, J, 12, 1-14; (6) Jeremy Sedorchuk, CO, 12, 11-12 vs. Andrew Lathrop, CC, 12, 2-15; (7) Collin Maines, SH, 12, 7-9, bye; (2) Cole Shirey, RBV, 12, 28-4, bye.

170 pounds

(1) Alex Gular, PA, 12, 24-3 vs. Tommy Klawuhn, C, 10, 5-18; (8) Jordan Johnson, SM, 11, 14-10 vs. Kyle Hanna, CRA, 11, 7-15; (5) Taylor Saline, CC, 12, 11-4 vs. Nick Ayers, CO, 12, 13-10; (4) Zach Stiglitz, KEY, 10, 18-13, bye; (3) Anthony Benson, BW, 10, 20-4 vs. Ryan Geyer, R, 10, 10-16; (6) Jamie Lingenfelter, K, 10, 12-7 vs. Matt Reeves, J, 11, 4-15; (7) Nate Wriglesworth, CUR, 12, 13-12 vs. Cody Anderson, SH, 9, 4-16; (2) Brandon Bailey, RBV, 12, 27-11 vs. Austin Clinger, BKV, 12, 8-14.

182 pounds

(1) Aaron Hook, RBV, 12, 27-2 vs. Loren Kumher, K, 12, 3-10; (8) Alex Burkhart, C, 9, 3-3 vs. Austin Steele, BW, 10, 1-4; (5) Austin Pollick, CUR, 12, 11-11 vs. Sam Delhunty, R, 11, 11-14; (4) Devin Mason, CC, 12, 13-6 vs. Jeremay Mason, SM, 12, 5-14; (3) Brandon Chambers, KEY, 12, 24-6 vs. Robert Straw, SH, 9, 9-16; (6) Zach Bruce, CRA, 11, 27-2 vs. Jake Keesecker, BKV, 10, 0-8; (7) Bryce Stahlman, PA, 11, 14-14 vs. Lee Brown, OV, 10, 0-14; (2) Forest Tuttle, CO, 11, 27-5, bye.

195 pounds

(1) Jake Wichert, OV, 12, 27-1 vs. Ethan Budd, PA, 9, 11-12; (8) Tyler Bertin, SH, 11, 16-6, bye; (5) Luke Hinderliter, RBV, 12, 15-10, bye; (4) Casey Wolfe, BW, 12, 14-9 vs. Zach Beichner, KEY, 12, 9-16; (3) Nate Moore, K, 11, 19-3, bye; (6) Mitchell Schloder, J, 12, 13-6 vs. Nick Dibble. SM, 9, 2-0; (7) Zach Sintobin, C, 9, 14-15 vs. Cortland Smith, R, 12, 13-13; (2) Taylor Cudworth, BKV, 12, 24-6 vs. Justus Burk, CRA, 11, 19-10.

220 pounds

(1) Cal Haines, RBV, 10, 20-11 vs. Troy Quail, R, 7-18; (8) Nate Rodgers, OV, 12, 20-8 vs. Kyle Clay, CO, 11, 12-18; (5) Josh Reynolds, CC, 12, 14-6, bye; (4) Trent Neal, PA, 12, 15-13 vs. Justin Haupright, J, 11, 3-10; (3) Matt Baugher, CRA, 12, 14-2 vs. Nate Bonfardine, BKV, 12, 11-15; (6) Ricky Magnuson, CUR, 11, 8-5, bye; (7) Tyler Beal, KEY, 9, 11-16 vs. Blake Morris, SH, 11, 0-5; (2) Andrew Bigley, C, 12, 22-7, bye.

285 pounds

(1) Nick Budd, PA, 12, 26-0 vs. Tommy Estes, OV, 11, 3-5; (8) Gavin Yahner, BW, 10, 9-12, bye; (5) Kaleb Tucker, CRA, 11, 15-14 vs. AJ Bloom, CUR, 10, 3-8, bye; (4) Jack Karsten, CC, 10, 22-3, bye; (3) Dylan Dinch, SM, 9, 21-8, bye; (6) Zach Huet, C, 9, 16-12, bye; (7) Tom Smouse, BKV, 12, 10-18, bye; (2) Ben Carillo, RBV, 11, 20-9 vs. Jeremy Ehrgott, SH, 11, 4-19.