Sports Briefly… 02/14/13

Varsity slate

Here is the high school varsity sports schedule for county teams from Thursday, Feb. 14, through Saturday, Feb. 16:

THURSDAY’S SCHEDULE

Girls Basketball: Warren at Harbor Creek, 6 p.m.

Maplewood at Eisenhower, 6 p.m.

Cambridge Springs at Youngsville, 6 p.m. (varsity)

Swimming: Warren at Mercyhurst Prep, 6 p.m.

Wrestling: Coudersport at Sheffield, 6 p.m.

Boys Basketball: Cambridge Springs at Youngsville, 7:30 p.m. (varsity)

FRIDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Fort LeBoeuf at Warren, 6 p.m.

Cochranton at Youngsville, 6 p.m.

Wrestling: Warren at District 10 Class AAA Championships, at Central Tech (Erie), 5 p.m.

Eisenhower, Youngsville at D-10 Section 1-AA Wrestling Championships, Union City High School, 5:30 p.m.

SATURDAY’S SCHEDULE

Wrestling: Warren at District 10 Class AAA Championships, at Central Tech (Erie), 9:30 a.m.

Eisenhower, Youngsville at D-10 Section 1-AA Wrestling Championships, Union City High School, 10:30 a.m.

Jr. high wrestling

Here are Beaty Warren Middle School’s junior high wrestling results against McDowell on Tuesday prior to the varsity match:

Jacob Fankhouser (B) d. Sean Marsden (M) 7-2

Zach Brookhouser (M) p. Derek Knapp (B) 1:55

Alex Weston (B) p. Seth Mabins (M) :41

Jake Engstrom (B) d. Zach Brookhouser (M) 6-4

Jack Baird (M) d. Blake Ristau (B) 16-10

Alex Simos (M) p. Ben Thomas (B) 1:23

Luigi Yates (M) p. Connor Schultz (B) 1:26

Nick Desimone (B) inj. def. Drew Miller (M)

Jacob Paulson (M) md. Brett Cummings (B) 9-0

Colbin Constable (B) p. Kameron Aungst (M) :42

Llyaz Veysalev (M) p. Gabe Smead (B) :10

Nate Regemer (M) p. Riley Zaffino (B) :38

Solomon Gross (B) p. Brandon Bachicchio (M) :29

Jacob Fankhouser (B) tf. Matt Mabin (M) 16-0

Dylan Antonio (B) p. Zennan Bardslev (M) 1:29

Nick Desimone (B) d. Luigi Yates (M) 8-3

Joe Mando (M) p. Ben Thomas (B) 1:55

Zach Chaffer (M) p. Brayden Steffey (B) :45

Michael Kurelowech (M) p. Brett Cummings (B) 2:01

Cody Perry (M) p. Gabe Smead (B) :10

Demitros Lampros (M) p. Riley Zaffino (B) :46

Jake Golen (M) d. Derek Knapp (B) 5-2

Owen Balas (B) d. Jacob Sutton (M) 11-8

PIAA cheerleading

The finals of the inaugural PIAA competitive spirit championships will air at 2 p.m. Saturday, Feb. 23, on The Pennsylvania Cable Network (PCN), including a fourth-place finish by McDowell in the Large School competition. Oil City was eliminated in the first round of the large squad competition.

In the medium squad division, Mercyhurst Prep finished 18th and Harbor Creek was 21st, while in the small squad division, Fairview finished 22nd followed by Warren and Wilmington at 33rd and 34th, respectively.