SWIMMING: Warren sweeps by Strong Vincent

District-qualifying performances for at least a few Warren Dragons were delayed by a two-hour delay on Monday in the Warren County School District.

But there were still a number of solid performances in Monday’s sweep of Strong Vincent at the Warren County YMCA.

“It’s tough to get up for a meet after a weekend, and you don’t have practice in the morning (due to a weather delay),” said Warren assistant coach Brian Collins, whose Dragon boys (5-4) won, 132-38 and girls (4-5) 122-48 over Vincent.

While times are going to soon slow down in order to taper for districts, the Dragons gutted out several district-qualifying performances and first-place finishes over Vincent.

For example, Elin Smith rarely swims the 100-meter butterfly, but finished first on Monday in a district-qualifying 1:17.25, and Mandy Fehlman was just shy of qualifying for districts in the event in second place.

Smith also won the 100 back, and was part of two winning relays.

Ellis Beardsley is slowly closing in on breaking five minutes in the 400 free, finishing first in 5:01.55, and she also won the 200 free in another district-qualifying time, as well as being part of a winning relay.

Anna Falvo won the 50 free and Allie Sedon won diving. Collins said Lexi Gee and Alexis Vavala “both had some strong swims.”

The Dragon boys won every event; Cameron Daniels won the 100 free and 200 free, Brad Walters the 200 individual medley and 100 fly, Drew Huey diving, Logan Gearhart 400 free and 100 back, Bennett Steber 100 back, and Clark Eason 50 free.

Collins said Eason is “less than three-tenths of a second off districts.” Gearhart “won a tough double,” said Collins.

Warren hosts Prep/Villa at 6:30 p.m. Thursday.

Warren girls 122, Strong Vincent 48

200-meter medley relay: 1. WARREN (Smith, Falvo, Fehlman, Kuzminski), 2:22.36, 2. STRONG VINCENT.

200 free: 1. Beardsley (W), 2:21.79, 2. Waterfield (W), 3. Grinnen (W).

200 IM: 1. Adams (S), 2:52.14, 2. Olson (W), Renner (W).

50 free: 1. Falvo (W), 31.38, 2. Sedon (W), 3. Polaski (S).

Diving: 1. Sedon (W), 171.20, 2. Kuzminski (W), 3. Onuffer (W).

100 fly: 1. Smith (W), 1:15.84, 2. Fehlman (W), 3. Konzel (S).

100 free: 1. Rhodes (S), 1:14.11, 2. Vavala (W), 3. Renner (W).

400 free: 1. Beardsley (W), 5:01.55, 2. Grinnen (W), 3. Duncan (S).

200 free relay: 1. WARREN (Onuffer, Grinnen, Falvo, Fehlman), 2:16.14, 2. WARREN (Renner, Sedon, Waterfield, Vavala), 2:16.78

100 back: 1. Smith (W), 1:10.55, 2. Olson (W), 3. Rhodes (S).

100 breast: 1. Adams (S), 1:25.74, 2. Falvo (W), 3. Gee (W).

400 free relay: 1. WARREN (Kuzminski, Beardsley, Olson, Smith), 4:50.57, 2. STRONG VINCENT.

Warren boys 132, Strong Vincent 38

200-meter medley relay: 1. WARREN (McGuinness, Steber, McAvoy, W. Pierson), 2:12.73, 2. WARREN (Gearhart, Kylander, Walters, L. Boger).

200 free: 1. Daniels (W), 2:12.70, 2. W. Pierson (W), 3. Steves (S).

200 IM: 1. Walters (W), 2:31.86, 2. McGuinness (W), 3. Swick (S).

50 free: 1. Eason (W), 28.85, 2. Bucher (S), 3. Liu (W).

Diving: 1. Huey (W), 114.65.

100 fly: 1. Walters (W), 1:08.36, 2. McAvoy (W), 3. Boucher (S).

100 free: 1. Daniels (W), 58.93, 2. Eason (W), 3. Q. Boger (W).

400 free: 1. Gearhart (W), 4:45.86, 2. Steves (S), 3. Cecco (W).

200 free relay: 1. WARREN (Steber, McGuinness, Daniels, Walters), 1:54.20, 2. STRONG VINCENT.

100 back: 1. Gearhart (W), 1:05.14, 2. McGuinness (W), 3. Swick (S).

100 breast: 1. Steber (W), 1:16.09, 2. Kylander (W), 3. Leither (S).

400 free relay: 1. WARREN (Eason, W. Pierson, Steber, Daniels), 4:28.79, 2. STRONG VINCENT.