Sports Briefly…1/21/13

J.V. girls hoops

Warren’s junior varsity girls basketball team lost to Bradford, 37-21, on Saturday in the consolation game of the Olean Jayvee Tournament to fall to 7-5 overall.

WARREN (21): Ashlee McClure 3 0-0 6, Kaitlin Sedon 0 0-0 0, Megan Smoulder 2 0-0 4, Katlyn Adams 0 0-2 0, Amy Castagnino 1 1-2 3, Brittany Massa 3 0-0 6, Lexi Ednie 0 1-2 1, Lizzy Marsh 0 1-4 1. Totals 9 3-10 21.

BRADFORD (37): Yohe 1 0-0 2, Stoltz 1 0-0 2, H.Burgess 2 1-2 5, Kloss 2 1-2 6, Brien 2 3-4 7, A.Burgess 3 2-2 8, Hennigan 1 0-0 2, Lundgren 2 1-4 5. Totals 14 8-14 37.

Warren 3 6 7 5 – 21

Bradford 10 9 11 8 – 37

3-pointers: W-None; B-Kloss.

J.V. wrestling

Several Warren Area High School wrestlers competed in the Southwestern J.V. Tournament on Saturday at Southwestern High School. Place winners for the Dragons were: Sonny Leeper, second (126); Bailey Pratt, second (132); Stephen Crone, second (195), and; Gabe Irvine, third (138).

College news

Warren Area High School graduate and California University of Pennsylvania junior Kelsey Nuhfer won a pair of individual events on Saturday during a pair of dual meet victories over Lake Erie and West Virginia Wesleyan at Hamer Hall in California, Pa. She posted a time of 24.93 seconds in the 50-yard freestyle to win the event by over six-tenths of a second. In the 100 butterfly, Nuhfer captured the victory after touching the wall in 1:02.00.

Youth wrestling

Several members of the Warren Little Dragons placed in Saturday’s Paul Johnson Memorial Tournament in Titusville, including: Billy Anderson, first place, 7&8, heavyweight; Landon Douvlos, second, 7&8, 75 pounds; Justice Greene, second, 9&10, 90; Jameson Douvlos, third, 9&10, 85; Joseph Arnold, third, 9&10, 120; Jimmy Kramer, third, 11&12, 80; Owen Balas, third, 11&12, 90; Lucas Douvlos, fourth, 6U, 50.

Varsity slate

Here is this week’s varsity slate, from Monday, Jan. 21, through Saturday, Jan. 26:

MONDAY’S SCHEDULE

Girls Basketball: Villa Maria at Warren, 6 p.m.

Wrestling: Eisenhower at Saegertown, 6 p.m.

TUESDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Corry at Warren, 6 p.m.

TCCS at Bethel Baptist, 6 p.m.

Sheffield at Johnsonburg, 6 p.m.

Saegertown at Eisenhower, 6 p.m.

Cambridge Springs at Youngsville, 6 p.m.

WCCS at Erie Bethel, 7:30 p.m.

Girls Basketball: TCCS at McDowell B, 6 p.m.

Youngsville at Maplewood, 6 p.m.

WCCS at Erie Bethel, 6 p.m.

Wrestling: Coudersport at Sheffield, 6 p.m.

Swimming: Warren vs. Strong Vincent, at Erie East HS, 6 p.m.

WEDNESDAY’S SCHEDULE

Wrestling: Warren at Strong Vincent, 6 p.m.

Sheffield at Cameron County, 6 p.m.

Youngsville at Iroquois, 6 p.m.

Girls Basketball: Johnsonburg at Sheffield, 6 p.m.

THURSDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Warren at Fort LeBoeuf, 6 p.m.

Eisenhower at Titusville, 6 p.m.

WCCS at Meadville Calvary Baptist, 7:30 p.m.

Girls Basketball: Harbor Creek at Warren, 6 p.m.

TCCS at Youngsville, 6 p.m.

Conneaut at Eisenhower, 6 p.m.

WCCS at Meadville Calvary Baptist, 6 p.m.

Swimming: Warren at McDowell, 6 p.m.

FRIDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Kane at Sheffield, 6 p.m.

Youngsville at Maplewood, 6 p.m.

Girls Basketball: Sheffield at Kane, 6 p.m.

Wrestling: Warren at Fred Bell Tournament, TBA

Eisenhower at Grove City Tournament, TBA

Youngsville at Harbor Creek, 6 p.m.

SATURDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Cathedral Prep at Warren, 6 p.m.

Rocky Grove at Eisenhower, 1 p.m.

Girls Basketball: Oil City at Eisenhower, 6 p.m.

Wrestling: Warren at Fred Bell Tournament, TBA

Eisenhower at Grove City Tournament, TBA