Sports Briefly…1/8/13

Jr. high hoops

After hitting a three-game skid, the Beaty eighth-grade boys basketball team improved its regular season record to 2-3 with a 40-32 victory over Corry. The Dragons were led by a strong inside game for their forwards, Tristan Davis scoring 12 and Noah Becker leading all scorers with 16. Tyler Gillotti did most the work getting the ball to the big guys by weaving his way through a tough Corry press. Braiden Blair helped out in the scoring column, adding eight points, and Reed Swanson and Derrick Nowacki pitched in a bucket each.

Eisenhower wrestling

The Eisenhower Mat Club will meet in 6:15 p.m. Tuesday in room 309 at Eisenhower High School.

Schedule time

The start time for Tuesday’s Maplewood at Youngsville junior high basketball games will be moved up to 3:45 p.m.

Wrestling rankings

Dan Albaugh’s District 10 Class AA wrestling rankings (www.dtenwrestling.com), updated on Monday, included: Eisenhower senior Jeb Fedorchuk, third at 120 pounds; Eisenhower senior Jake Johnson, first at 195, and; Youngsville junior Jaykup Durlin, third at 220. Fedorchuk is ranked fourth in the Northwest Region AA, Johnson first, and Durlin fourth.

Radio control racing

Garrett Allen set a new track record in the Stock Slash Oval class of 64 laps in 5:01.46 minutes, beating the old record by two laps, in radio control racing last Wednesday at Riverside Raceway in Warren. Here are Wednesday’s results, by division:

SLASH STOCK OVAL: 1. Garrett Allen, 64 Laps, 2. Charlie Morris, 61 Laps, 3. John Corbett, 61 Laps, 4. Jamie McMillen, 57 Laps, 5. Josh Ingersoll, 57 Laps, 6. Steven Thomas, 58 Laps, 7. Savannah Ingersoll, 53 Laps, 8. Lou Dussia, 52 Laps, 9. Rod McMillen, 50 Laps, 10. Ron Thomas, 50 Laps, 11. Drew Miller, 55 Laps, 12. Mark McMillen, 41 Laps, 13. Jesse McMillen, 40 Laps, 14. Keisha Mack, 11 Laps

NOSTALGIA SPEC BRUSHED OVAL: 1. Ron Thomas, 85 Laps, 2. Tim DiPenti, 85 Laps, 3. Lou Dussia, 84 Laps, 4. John Corbett, 83 Laps, 5. Zeke Olsen, 74 Laps, 6. Mark Johnson, 73 Laps, 7. Jilly Johnson, 37 Laps, 8. Mitchell Hoffman, 34 Laps, 9. Savannah Ingersoll, 72 Laps, 10. Josh Ingersoll, 68 Laps, 11. Cody Farnsworth, 26 Laps

LATE MODEL BRUSHLESS OVAL: 1. Jeff Hoffman, 88 Laps, 2. Kevin Allen, 88 Laps, 3. Tim DiPenti, 87 Laps, 4. Bill Stitzinger, 84 Laps, 5. Tim Hoffman, 85 Laps, 6. Mitchell Hoffman, 83 Laps, 7. Josh Ingersoll, 70 Laps

17.5 OPEN STOCK: 1. Garrett Allen, 93 Laps, 2. Tim DiPenti, 89 Laps, 3. Rod McMillen, 84 Laps., 4. Kevin Allen, 12 Laps

Varsity slate

Herew are the high school sporting events for count teams for Tuesday, Jan. 8, through Saturday, Jan. 12:

MONDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Girard at Warren, 6 p.m.

Girls Basketball: WCCS at TCCS, 4:30 p.m.

Swimming: Warren at Central Tech, 6 p.m.

TUESDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Bradford at Eisenhower, 6 p.m.

Erie Bethel at WCCS, 7:30 p.m.

Freshmen Boys Hoops: Oil City at Warren freshmen, 4 p.m.

Girls Basketball: Fort LeBoeuf at Warren, 6 p.m.

Eisenhower at Youngsville, 6 p.m.

Erie Bethel at WCCS, 6 p.m.

Smethport at Sheffield, 6 p.m.

Wrestling: Warren at Titusville, 6 p.m.

WEDNESDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Sheffield at Ridgway, 6 p.m.

Conneaut at Youngsville, 6 p.m.

Girls Basketball: Ridgway at Sheffield, 6 p.m.

Wrestling: Eisenhower at Seneca, 6 p.m.

Youngsville at Harbor Creek, 6 p.m.

THURSDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Warren at General McLane, 6 p.m.

TCCS at Erie Bethel, 7:30 p.m.

Girls Basketball: TCCS at Erie Bethel, 6 p.m.

Rocky Grove at Eisenhower, 6 p.m.

Cochranton at Youngsville, 6 p.m.

Swimming: Warren at Meadville, 6 p.m.

FRIDAY’S SCHEDULE

Boys Basketball: Brockway at Sheffield, 6 p.m.

Youngsville at Eisenhower, 6 p.m.

Girls Basketball: Sheffield at Brockway, 6 p.m.

Wrestling: Sheffield at Port Allegany, 6 p.m.

Eisenhower at Falconer Tournament, 3 p.m.

SATURDAY’S SCHEDULE

Girls Basketball: Warren at Central Tech, 6 p.m.

Eisenhower at Titusville, 1 p.m.

Freshman Boys Hoops: Warren at Erie Central Tech, 4:30 p.m.

Wrestling: Eisenhower at Falconer Tournament, 10 a.m.